بیوگرافی اصغر محبی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون +بیوگرافی

اصغر محبی در سال ۱۳۵۲ از کرمانشاه به تهران آمده و در گروه نمایشی ابرویز در کنار بازیگر توانمندی چون پرویز فنی زاده بازیگری حرفه ای را تجربه می کند. در سال ۱۳۵۳ به دعوت صادق بهرامی به رادیو ارگ دعوت می شود و در چندین نمایش رادیویی صدا پیشگی می کند. در سال ۱۳۵۴ به عنوان کارشناس تئاتر در مرکز رفاه خانواده تحت نظارت سازمان بهزیستی همکاری خود را آغاز و به تعلیم و تربیت جوانان علاقه مند تئاتر می پردازد.
او با تشکیل گروهی متشکل از رضا گنجی ، دکتر سعید کشن فلاح، فرید کشن فلاح ، صالح جاوید فر ، پرویز برید، امان رحیمی، اکبر سنگی و داریوش یاری موفق به اجرای چندین نمایشنامه از جمله؛ آدم خواران، رو حوضی سلطان حسین ، لوطی و انترش و مفلسها می شود. در سال ۱۳۵۶ نمایشنامه پهلوان اکبر می میرد نوشته بهرام بیضایی را کارگردانی و به روی صحنه می برد.
وی پس از انقلاب در سال ۱۳۶۲ در نمایشنامه ابوذر به کارگردانی حسین مختاری به مناسبت بازگشایی دانشگاه در تالار مولوی به روی صحنه رفته و فعالیت بازیگری خود را از سر می گیرد. در همین سالها است که در فیلم سینمایی « زندان دوله تو » به کارگردانی رحیم رحیمی پور جلوی دوربین می رود.

 

 

تئاترهایی چون ؛
قصه شب به کارگردانی حسین جعفری
مات به کارگردانی حسن عابد
دکتر شوایزر را بازی کرده و نمایشنامه ایستگاه سوم در سالن اصلی تئاتر شهر نویسندگی و کارگردانی می کند.
که البته با ورود به سینما و تلویزیون به تدریج از تئاتر فاصله می گیرد و در اولین مجموعه تلویزیونی با عنوان « شکاف » او را در کنار بازیگر توانمندی چون داریوش مودبیان قرار می دهد. پس از آن در فیلمها و سریال های متعددی چون ؛
شب و مه به کارگردانی احمد بخشی
بوعلی سینا به کارگردانی کیهان رهگذار
راهیان به کارگردانی علی بیابانی
لبه تیغ به کارگردانی جمال شورجه
هدف گمشده به کارگردانی یوسف مهدوی
مزد ترس به کارگردانی حمید تمجیدی
خلبان به کارگردانی جمال شورجه
سازمان ۴ به کارگردانی حسن جوانبخش
زیر هشت به کارگردانی سیروس مقدم
دو روی سکه به کارگردانی کیومرث میهن دوست
همپای پیاده به کارگردانی رضا فاضلی
نقش برآب به کارگردانی داود اسدی
مادر به کارگردانی مسعود فروتن
سایه تنهایی به کارگردانی بیژن شکرریز
راز فانوس به کارگردانی محمد حسن زاده
سرنوشت به کارگردانی محسن ذهتاب
فریاد بی صدا به کارگردانی جهانگیر جهانگیری
عروس حلبچه به کارگردانی حسن کاربخش
روزنه به کارگردانی جمال شورجه
بی تو تنهایم به کارگردانی قدرت الله صلح میرزایی
عبور از خط سرخ به کارگردانی جمال شورجه
بازی با مرگ به کارگردانی حمید تمجیدی
لبه تیغ به کارگردانی جمال شورجه
ویرانگر به کارگردانی ابوالقاسم طالبی
پاپوش به کارگردانی منوچهر هادی
معمای شاه به کارگردانی محمدرضا ورزی
پاهای بی قرار به کارگردانی منوجهر هادی
ایفای نقش می کند.

 

اصغر محبی با تاسیس آموزشگاه سینمایی ایران در سال ۱۳۷۷ به تدریس بازیگری مشغول شده و و پس از چند سال فعالیت آموزشی با تاسیس سه شعبه آموزش خود را توسعه می دهد. او همزمان به عنوان مدرس بازیگری و کارگردانی با دانشگاه آزاد اسلامی ، انجمن سینمای جوانان ، امور پرورشی مربیان ، آموزش و پرورش و جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران همکاری می نماید. همچنین آموزش هنرجویان افغانی مقیم ایران در رشته های مختلف سینمایی را نیز در کارنامه خود دارد.
وی عضو انجمن بازیگران سینمای ایران است و هشت سال ریاست انجمن صنفی آموزشگاه های آزاد سینمایی کشور را به عهده می گیرد و به عنوان مدیر اجرایی، اولین جشنواره آموزشگاهای آزاد سینمایی کشور را برگزار می کند.
طرح آموزش و اشتغال نابینایان در برنامه سازی رادیو از جمله فعالیت های او به شمار می رود. و با تالیف و گردآوری مطالب درسی ویژه نابینایان جزواتی را به خط بریل تهیه و در اختیار نابینایان قرار می دهد. این طرح از ابداعات اصغر محبی بود که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان بهزیستی کشور و سازمان صدا و سیما و به مدیریت او به اجرا درآمد. در اجرای این طرح هنرمندانی چون ، نصرت الله بابایی، حمید یاسمین، مهدی بهنام، صدرالدین شجره، حمید منوچهری با او همکاری نمودند.
تله فیلمهای ماسو و سرزمین عشق تولیداتی هستند که او نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی آنها را بر عهده داشته است .

اصغر محبی در کنار فعالیت های آموزشی سینما طرح هایی چون رادیو بیمارستان، رادیو زندان و رادیو سالمندان را در دست اجرا دارد.