خسرو معصومی: «کار کثیف» در فجر دیده می شود

خسرو معصومی جزو کارگردانانی است که امسال با فیلم «کار کثیف» در سی و ششمین جشنواره فیلم فجر حضور دارد.این فیلم امروز شنبه ۲۱ بهمن ساعت ۱۴ در سینمای رسانه ها نمایش دارد.
این کارگردان در گفت و گو با بانی فیلم درباره این فیلم توضیح داد: موضوع اصلی فیلم «کار کثیف» بیکاری و مهاجرت بود و این انگیزه ای برای ساخت فیلم شد. در حقیقت مشکلاتی در فیلم برای جوانِ قصه به وجود می آید و مجبور به انجام کارهایی می شود که وجه اجتماعی خوبی ندارد، اما علت آن در فیلم توضیح داده شده است.
معصومی در رابطه با اینکه چه جمله ای برای ترغیب مخاطبان فجر و دیدن فیلم دارد، عنوان کرد: فکر می کنم فیلم در جشنواره فجر دیده می شود و به گفتن من نیست. به عنوان مثال، اگر شما از فیلم من راضی باشید، به دوستان دیگرتان می گویید و می روند و فیلم را می بینند و به همین شیوه تماشاگر جذب می شود. البته، چون فکر می کنم فیلم در خصوص بیکاری است و اتفاقاتی در رابطه با بیکاری در کشورمان افتاده است، تماشاگر از آن ناراضی نمی شود.
وی در خصوص لوکیشن ها و سختی های کار نیز گفت: حدود ۵۰ درصد لوکیشن ها در چند شهر شمالی بود و باقی مسیر تهران تا استانبول را زمینی فیلمبرداری کردیم. جذابیت های کار همیشه در سختی ها برایم به وجود می آید.
این کارگردان در پاسخ به این پرسش که چه پیشنهاد یا انتقادی از جشنواره فجر دارید، توضیح داد: یکی مشکلات جشنواره فجر این است که هیچ وقت دبیر آن دائمی نیست و معتقدم در دوره آقایان احمدی نژاد و روحانی دبیران باید یک نفر باشند. وقتی دبیری چهارسال دبیر جشنواره باشد، دانش و اطلاعات زیادی به دست می آورد، اما پس از چهارسال یک نفر دیگر می آید و همان پروسه ای که دبیر قبلی طی کرده را از سر بگذراند.
کارگردان فیلم «باد در علفزار می پیچد» ادامه داد: دومین پیشنهادم این است که فیلم های جشنواره فجر سفارشی نباشد؛ یعنی این غلط است که از ارگان یا نهادی ملزم شوند که فیلمی را در مسابقه شرکت دهند. سومین مسأله این است که نباید فیلم بدون مونتاژ نهایی دیده شود و به صورت کامل شده به دست دفتر جشنواره برسد.
معصومی یادآوری کرد: فکر می کنم میکس، رنگ و صدا در انتخاب فیلم تأثیر دارد. این موارد باید در جشنواره رعایت شود و به عنوان مثال، در جشنواره شانگهای امکان ندارد فیلمی به صورت نیمه کاره وارد بخش مسابقه شود. هیأت انتخاب شانگهای فیلم های آماده را می بینند و بعد تصمیم می گیرند در بخش مسابقه باشد یا نباشد.