آغاز جشنواره بین المللی مستند (ایدفا) ۲۰۲۳

نمانامه: سی و ششمین جشنواره بین المللی مستند آمستردام (ایدفا) که مهمترین رویداد سینمایی در عرصه مستند جهان محسوب می شود از تاریخ ۸ تا ۱۹ نوامبر (۱۷ تا ۲۸ آبان) در کشور هلند برگزار می شود.

جشنواره بین المللی فیلم مستند آمستردام (IDFA) بزرگترین جشنواره فیلم مستند جهان است که از سال ١٩٨٨ در شهر آمستردام کشور هلند بصورت سالانه برگزار می شود. این جشنواره، در طی دوازده روز، بیش از ٣٠٠ عنوان فیلم را به نمایش درآورده و بیش از ۲۵۰,۰۰۰ عدد بلیط میفروشد. آمار بازدیدکنندگان از ۶۵,۰۰۰ نفر در سال ٢٠٠٠ به بیش از ۲۸۵,۰۰۰ نفر در سال ٢٠١٨ رسیده است.

این جشنواره یک مکان ملاقات مستقل و بین المللی برای مخاطبان و متخصصان حوزه مستند به جهت مشاهده یک برنامه متنوع (از لحاظ فرم، محتوا و زمینه فرهنگی) از مستندهای با کیفیت بالا را فراهم مینماید. IDFA مستندهای خلاقانه و در دسترس را انتخاب کرده که بینش جدیدی را در مورد جامعه ارائه می دهند. در بیانیه مأموریت اصلی خود، IDFA می گوید که “تلاشمی کند فیلم هایی با مضامین غنی اجتماعی را نمایش دهد که نشان دهنده روح زمانه ای است که آثار در آنها ساخته می شود.”
این جشنواره در ابتدا در منطقه Leidseplein در مرکز شهر آمستردام برگزار میشده است. از آن زمان به بعد مکانهای نمایشبه تعدادی محل دیگر از جمله سینما توچینسکی و Filmmuseum EYE گسترش یافت. این جشنواره جدا از برنامه فیلم بین المللی،با در نظر گرفتن تنوع ژانرها، بسیاری از اولین نمایش های جشنواره ای آثار اروپایی و جهانی که هر ساله برگزار میگردد راشامل میشود. همچنین میزبان بحث ها، تالارهای گفتگو و کارگاه های آموزشی است. از سال ٢٠٠٧ ،برنامه IDFA Media NewDocLab مربوط به جشنواره، چگونگی انتشار انقلاب دیجیتال به هنر مستند سازی را بررسی می کند.

IDFA هر ساله تقریباً ٢۵٠ عنوان مستند را در طیف گسترده ای از برنامه های مسابقه و غیر رقابتی و یک برنامه جدید رسانه ای به همراه آثاری که به عنوان نمایش های زنده آزمایشی به اکران در می آیند، انتخاب می کند. این جشنواره با مکانهایی در سراسر شهر آمستردام (و برگزاری در سال ۲۰۲۰ به صورت آنلاین) به علت شیوع ویروس کرونا، سالانه از حدود ۲۹۵۰۰۰ نفر بازدید کننده، از جمله ۳۰۰۳ نفر متخصص صنعت سینما و مستند و ۴۰,۰۰۰ نفر کودکان محصل در مدرسه ها، استقبال می کند که این مهم، جشنواره مذکور را به بزرگترین و تأثیرگذارترین جشنواره فیلم مستند و رسانه های جدید جهان تبدیل کرده است.

جایزه جشنواره ایدفا

جایزه IDFA برای بهترین مستند بلند (۱۲٫۵۰۰ یورو)
جایزه ویژه هیئت داوران IDFA برای مستند بلند (۲٫۵۰۰ یورو)
جایزه IDFA برای اولین حضور (۷٫۵۰۰ یورو)
جایزه ویژه هیئت داوران برای اولین حضور، به یاد پیتر وینتونیک (۲٫۵۰۰ یورو)
جایزه IDFA برای بهترین مستند میان مدت (۱۰۰۰۰ یورو)
جایزه ویژه هیئت داوران IDFA برای مستند میان مدت (۲٫۵۰۰ یورو)
جایزه IDFA DocLab برای داستان سرایی دیجیتال (۵۰۰۰ یورو)
جایزه IDFA DocLab Immersive Non-Fiction (2.500 یورو)
جایزه IDFA برای مستند هلندی (۷٫۵۰۰ یورو)
جایزه ویژه هیئت داوران IDFA برای مستند هلندی (۲٫۵۰۰ یورو)
جایزه IDFA برای بهترین مستند دانشجویی (۵۰۰۰ یورو)
جایزه ویژه هیئت داوران IDFA برای مستند دانشجویی (۲٫۵۰۰ یورو)
بهترین فیلم مستند کودکان (۲٫۵۰۰ یورو)
جایزه مخاطب IDFA (5000 یورو)