اعلام جرم دادستانی تهران علیه ۷ چهره سینمایی

نمانامه: دادستان تهران به اتهام نشر اکاذیب رایانه‌ای و نشر مطالب بدون سند، علیه ترانه علیدوستی، مژگان ایلانلو (مستندساز)، هنگامه قاضیانی، تهمینه رضایی میلانی، سحر ولدبیگیان، مریم بوبانی و هانیه توسلی اعلام جرم کرد و برای آن‌ها پرونده قضایی تشکیل داد.

روز شنبه نیز از سوی دادستانی و در ارتباط با درگذشت آرمیتا گراوند، علیه کانال تلگرامی روزآروز، صادق زیباکلام، سارا معصومی و میلاد علوی به دلیل انتشار مطالب کذب، بدون سند و خلاف واقع اعلام جرم شد.

شماری از این افراد پس از حوادث سال گذشته مدتی بازداشت و پس از آن ممنوع‌الکار شدند. برخی از این هنرپیشه‌های زن نیز خود اعلام کرده‌اند که از دنیای بازیگری کنار می‌روند.

واکنش به مرگ آرمیتا گراوند

هنگامه قاضیانی در روزهای اخیر درباره موضوع ممنوع‌الکاری خود در صفحه اینستاگرامش نوشت: «اینجانب هنگامه قاضیانی در صفحه رسمی خودم برای چندمین بار می‌گویم که من روز ۲۹ آبان ۱۴۰۱ که دستگیر شدم، همان روز در بند ۲۰۹ اوین در انفرادی، در سلول با رضایت محض قلبی با تصمیم خودم در تنهاییم قبل از اجرای حکم دادگاه با جهان بازیگری خداحافظی کردم و دوباره با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام در تاریخ ۹ تیر سال ۱۴۰۲ گفتم خداحافظ بازیگری.»

وی افزود: «حالا چرا پس از یکسال که خودم تصمیم به این مهمی را گرفتم حس این را دارید که شما من را ممنوع الکار کردید؟»

وی تاکید کرد که «سال‌ها نشانه مهم شخصیت هنری من در حفظ عزت نفس و قدرت اراده من بوده. تمام»

ترانه علیدوستی نیز که سال گذشته مدتی زندانی شد در واکنش به ممنوع‌الکاری گفت: «هر چه سکوت می‌کنم، متاسفانه پایانی بر اضافه گویی شما نیست. اگر دیگر در فیلم‌هایتان بازی نمی‌کنم یک ثانیه هم فکر نکنید شمایید که توانسته‌اید محرومیتی برای من بسازید. دلیل پشت کردن به سینمای شما این است که از آن روسری زوری که در فیلم‌هایتان در حمام و اتاق خواب هم سر ما می‌گذارید، هنوز دارد خون می‌چکد. من پارچه‌ای که خواهرانم را کشت را برای فیلم‌های شما به سر نمی‌کنم.»

مریم بوبانی، بازیگر سینما که نامش در بیانیه دادستانی تهران آمده است اخیرا با انتشار تصویری از آرمیتا گرواند درباره خبر جان باختن او نوشت که «چه خون جگرها می‌خورند مادران، پدران تا نهال نازکشان بالنده شود، چه خون جگرها می‌خورند مادران، پدران آنگاه که نهال نازکشان درباد می‌شکند.»

مژگان اینانلو، مستندسازی که از سال ۱۴۰۱ دوبار بازداشت شده است در روزهای اخیر با انتشار تصویری از آرمیتا گراوند، نسبت به خبر جان باختن او واکنش نشان داد و نوشت که «مهر است بر دهانم و افغانم آرزوست.»

هانیه توسلی، سینماگر دیگری که از سال گذشته دیگر بازیگری نکرده‌است در واکنش به مرگ آرمیتا گراوند نوشت که «فقط ۱۷ سال داشت، زندگی‌مان کابوس است … چشمانم از اشک ریختن خسته شده، فقط مات و مبهوتم. با دردی سنگین در قلبم. درد است؟ خشم است؟ غصه؟ نمی‌دانم.»

آرمیتا گراوند که بود؟

آرمیتا گراوند، دختر نوجوانی بود که در مترو از ناحیه سر آسیب دیده بود و پس از ۲۸ روز کما ، ۶ آبان ۱۴۰۲ در سن ۱۷ سالگی درگذشت.