انتقادات تند ابراهیم داروغه‌زاده از مدیران صدا و سیما:

تشت رسوایی «صدا و سیما» از بام افتاد!

نمانامه: ابراهیم داروغه‌زاده، مدیرگروه اجتماعی پیشین شبکه اول و دبیر سابق جشنواره فجر، در قسمت دوم برنامه «جام جم »که ۱۳ شهریورماه ۱۴۰۲ از شبکه یک پخش شد به تندی از مدیران صدا و سیما و سیاست‌هایشان انتقاد کرد و گفت:

«اگر نگاه‌مان و برخوردمان با سلبریتی‌ها نگاه ملی باشد یعنی اگر فکرکنیم این سلبریتی‌ها ظرفیتی‌ هستند که ما در راستای منافع ملی با آن‌ها تعامل کنیم، مهم است. علت اینکه عادل فردوسی‌پور مجری و تهیه کننده برنامه ای که مخاطب چند میلیونی داشت و پرمخاطب‌ترین برنامه‌های صداوسیما را چندین سال روی آنتن می‌برد و محبوب بود چرا امشب در جشنواره جام جم از نظر داوران بهترین برنامه شناخته می شود و از طرف مردم تندیس را می گیرد و هفته دیگر حذف می‌شود؟!

هیچ مدیر شبکه‌ای اجازه ندارد برنامه‌‌ای که ۲۰ میلیون مخاطب دارد را حذف کند و بگوید اقتضای مدیریتی بود؟ این چه معنی می‌دهد؟ کی آن مدیران را گذاشته؟ تیم ملی ایران ۱۲ لژیونر خارجی دارد شما باید برای این تیم مربی بگذارید که قابلیت تعامل با این بازیکنان را داشته باشد اگر از لیگ سه یک مربی بیاورید در تیم ملی، معلوم است که نمی‌تواند با طارمی تعامل کند و بعد هم بگوید طارمی را حذفش کردیم چون اقتضای مدیریتی است. مدیر باید قدرت تبیین و اقناع افراد و زیر دستان خود را داشته باشد. اگر گفت‌گویی با عادل فردوسی‌پور شده است و او قانع کننده است این مدیر در قاب تلویزیون باید تواند توضیح بدهد و مردم را قانع کند.

مهمترین نهاد جمهوری اسلامی ایران رادیو و تلویزیون است و وظیفه خطیری دارد چرا که صداوسیما در دنیا منحصر به فرد است و تلویزیون خصوصی نداریم و فقط یک تلویزیون داریم که منحصر به حاکمیت است، پس باید به همین اندازه برایش اهمیت قائل شویم. ریزش مخاطب صداوسیما یعنی ریزش مخاطب صندوق رای!

شما پرمخاطب ترین برنامه‌هایتان را حذف کردید و فکر می‌کنید می‌توانید ریزش مخاطب نداشته باشید؟ شما «خندوانه» را حذف کردید، «عصر جدید» را حذف کردید، «نود» را حذف کردید مگر می‌توانید ریزش مخاطب نداشته باشید! هرکدام از چهره ‌هایی که در این برنامه‌ها بودند بخشی از جامعه طرفدارشان بودند. شما بخش هوادار این سلبریتی‌ها را حذف کردید. و اینها که در همین رسانه بزرگ شدند حالا که باید به رسانه در جهت وحدت و منافع ملی کمک کنند رییس رسانه ملی می‌گوید هرکس دوست دارد بیاید و هرکسی نه برود!

آقای محمدرضا شهبازی با ویدئویی که منتشر کردند گفتند که اگر این افراد بازگردند من دیگر برنامه اجرا نمی‌کنم و کلی توهین کردند و حتی به نظام هم اهانت کردند و… ولی تلویزیون تصمیم گرفت به حرف ایشان گوش دهد. این‌ها بر اساس توییت و اظهارنظر سعید جلیلی است و بعد هم مدیر شبکه سه را حذف کردند. من صحبت‌های آقای شهبازی را نزدیک به نگاه آقای جلیلی می‌دانم. آیا این آقای مجری تلویزیون هر وقت صحبت کرد می‌شود به آن گفت مواضع شخصی، اما به صحبت‌های دیگر مجریان نمی‌توان گفت مواضع شخصی؟ خب اگر مواضع شخصی است، افراد را برگردانید.»