انتقاد تند مجیدی به جدایی فجر از جشنواره جهانی!

پایگاه خبری نمانامه: مجید مجیدی از جدایی جشنواره فیلم فجر از جشنواره جهانی انتقاد کرد و این جداسازی را باعث ایجاد فضای ناسالم در جشنواره جهانی دانست.

مجید مجیدی کارگردانی که امسال با فیلم «خورشید» در جشنواره فجر حضور داشت در خلال گفتگویی تفصیلی با اندیشه پویا به انتقاد از جدایی بین‌الملل از فجر پرداخته است.

مجیدی با اشاره به تجربیات خودش از پرزنت محصول در جشنواره فجر بیان داشت: آن زمان که پیر هانری دولو در جشنواره فجر بدوک را دید و آن را به کن فرستاد مثل حالا نبود که برای رسیدن فیلم به جشنواره، نیاز به لابی‌گری داشته باشی! شرایط طوری بود که من خودم از دوستان حوزه شنیدم که فیلمم به کن رفته!

مجید مجیدی با انتقاد از جدایی بخش بین‌الملل از جشنواره اصلی فجر گفت: یکی از دلایلی که فضای ناسالم امروز ایجاد شده، جدا کردن بخش بین‌الملل از جشنواره فجر است که اصلا اصل فلسفه جشنواره فجر را زیر سوال برده. در آن سالهایی که این جدایی صورت نگرفته بود، روسای جشنواره‌های مطرح خارجی موقع برگزاری جشنواره به ایران می‌آمدند و در کنار مخاطبان ایرانی، فیلمهای ایرانی را می‌دیدند و برای جشنواره‌های خود گزینش می‌کردند.

مجیدی افزود: فیلم “بچه‌های آسمان” در جشنواره فجر بود که توسط نماینده جشنواره مونترال انتخاب شد و کم‌کم به سمت دیگر جشنواره‌ها رفت و بزرگ شد. آن زمان باربارا مدیر جشنواره ونیز خودش هر سال مهمان فجر بود و بادقت فیلمها را می‌دید و فیلم انتخاب میکرد.

مجید مجیدی با اشاره به سطح پایین مهمانان حاضر در جشنواره جهانی فجر گفت: این چهره‌های درجه سه و چهاری که از توی کافه‌های اروپا پیدا می‌کنند و به بین‌الملل جداشده از فجر می‌آورند خیلی توفیر دارند با آن آدمهای درجه یکی که قبل از جدایی بین‌الملل، به جشنواره فجر می‌آمدند و فیلمهای ایرانی را می‌دیدند.