انتقاد مسعود فراستی از نحوه اکران «خانه پدری»

مسعود فراستی از نحوه اکران «خانه پدری» در برنامه «هفت» سرانجام سازمان سینمایی را به صرافت پاسخگویی انداخت تا با انتشار متنی، از اکران قانونی این فیلم که البته منتهی به توقیف دوباره آن شد، دفاع کند.

در پی اظهارات غیر واقعی که در دو قسمت متوالی برنامه سینمایی «هفت» درباره فیلم «خانه پدری» صورت گرفته است و القاء شبهه مبنی بر عدم رعایت رویه و ضوابط و مقررات در نمایش این فیلم، مدیرکل روابط عمومی سازمان سینمایی در نامه ای خطاب به مدیر شبکه سه سیما خواستار اعلام جوابیه این سازمان در برنامه آینده شد.

به گزارش رسیده، در این نامه آمده است:

۱ – با ساخت فیلم خانه پدری در جلسه مورخ ۲۷/۷/۸۸ به اتفاق آراء اعضای وقت شورای پروانه ساخت موافقت می شود و پروانه ساخت این فیلم با سرمایه گذاری ۵۰ درصدی موسسه ناجی هنر در تاریخ ۲۹/۷/۸۸ به امضای مدیر کل محترم وقت اداره نظارت و ارزشیابی صادر می گردد.

۲ – درخواست های نمایش فیلم از سال ۱۳۹۰ به جریان می افتد و در چند نوبت مطابق روال معمول برخی از فیلم ها، نسخه های مختلف فیلم در جلسات مختلف شورای پروانه نمایش به شرح زیر مطرح می شود:

الف : نسخه ارائه شده اولیه فیلم در تاریخ ۲/۸/۹۰ در جلسه شورای پروانه نمایش مطرح و با نمایش آن مخالفت شده است .

ب: در جلسه مورخ ۷/۹/۹۰ صورتجلسه مجددی تنظیم می شود که با تامین نظرات نماینده شورا، نمایش آن بلامانع اعلام می شود. این مصوبه به تایید ۶ نفر از ۷ نفر عضو حاضر شورا رسیده است.

ج: در سال ۱۳۹۲ صورتجلسه مجددی تنظیم می شود که به فیلم ۴ اصلاحیه وارد شده است که با انجام آن نمایش فیلم «با درجه کیفی الف» بلامانع اعلام می شود.

د : در تاریخ ۲۴/۹/۹۳ با درخواست موسسه هنر و تجربه برای نمایش فیلم در آن گروه، شورا با نمایش فیلم در گروه هنر و تجربه و شرط سنی موافقت می کند.

ﻫ : پس از توقف نمایش فیلم و بلاتکلیف ماندن موضوع نمایش فیلم در سال ۱۳۹۶ مجددا بنا به درخواست تهیه کننده و پخش کننده فیلم و با توجه به دستور وزیر محترم وقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر تعیین تکلیف فیلم هایی که در مرحله نمایش بلاتکلیف مانده اند اعضای شورای پروانه نمایش در تاریخ ۱۸/۵/۹۶ با نمایش فیلم در محافل و مراکز خاص به تشخیص سازمان سینمایی موافقت کرده اند، در این جلسه ۸ نفر از اعضا حضور داشتند و به اتفاق آراء تایید شد.

این مصوبه در تاریخ ۲۳/۵/۹۶ نیز با شرط سنی مجدد مورد تایید قرار گرفت .

و: در طول این مدت جناب آقای عیاری همچنان درخواست بر صدور پروانه نمایش عمومی فیلم داشتند. فلذا طی ملاقاتی با معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی در تاریخ ۳۰ تیرماه ۱۳۹۸ مجددا صدور پروانه نمایش عمومی فیلم را درخواست می کنند. که موضوع در تاریخ ۲۳/۵/۹۸ در جلسه شورای پروانه نمایش مطرح شد و مصوب می شود: «با توجه به شرایط خاص این فیلم و پروانه نمایش صادر شده در سال ۱۳۹۳ جهت نمایش در هنر و تجربه ، شورا پس از بحث و بررسی مجدد سوابق موجود، به این نتیجه رسید که نحوه اکران فیلم را با شرایط محدودیت سنی (۱۵+) به صلاحدید ریاست سازمان سینمایی واگذار کند.»

متن فوق به اتفاق آرای اکثریت حاضر مصوب شده است و براساس همین مصوبه با وجود آن که تعدیل صحنه های خشونت، جزو مصوبه نبوده است اما با مذاکره معاون ارزشیابی و نظارت سازمان با تهیه کننده فیلم، با تعدیل صحنه خشونت و محدودیت سنی، فیلم با طی همه مراحل قانونی و رویه های معمول با محدودیت سالن و مدت اکران در گروه آزاد به نمایش درآمد.