«بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی

 

 

پایگاه خبری نمانامه: «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی که از تولیدات مرکز گسترش است به همراه «در جستجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی که با مشارکت این مرکز تولید شده از سوی خانه سینما به دوازدهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک معرفی شدند.

مراسم دوازدهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک طبق اعلام «سینه ایران»؛« ٢٩ نوامبر (٨ آذر) در بریسبان استرالیا برگزار خواهد شد و هم اکنون هیات انتخاب این جایزه در حال بازبینی ٢۶٨ فیلم از ۴۶ کشور منطقه بوده تا در روز ١٧ اکتبر ( ٢۵ مهر) نامزدهای پنج گانه رشته‌های مختلف اعلام خواهند شد.

خانه سینما به سیاق سال‌های گذشته به عنوان نماینده جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک در ایران، ملزم به انتخاب و معرفی تنها چهار فیلم در گونه‌های مختلف بود که در نهایت هیات مدیره خانه سینما؛ فیلم‌های «آستیگمات» ساخته مجید رضا مصطفوی را در بخش فیلم‌های بلند سینمایی، «اردک لی» ساخته بهروز غریب‌پور را در بخش فیلم‌های کودک و دو فیلم «بانو قدس ایران» ساخته مصطفی رزاق کریمی و «در جستجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی را در بخش مستند به دبیرخانه این رویداد سینمایی معرفی کرده است.

مستند «تینار» ساخته‌ مهدی منیری در دومین دوره‌ی جوایز سینمایی «آسیا-پاسیفیک» در سال ۱۳۸۷ به دلیل تلاش چشم‌گیر در جهت ترویج و حفظ تنوع فرهنگی جایزه‌ی یونسکو را به‌دست آورد.

در دهمین دوره جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک هم سینمای ایران با وجود نامزد بودن در چند بخش، تنها موفق به کسب جایزه بهترین مستند شد. در این دوره «رویاهای دم صبح» ساخته مهرداد اسکویی موفق به کسب جایزه بهترین مستند شد.

جوایز سینمایی آسیاپاسیفیک از سه کانال سازمان‌های ملی سینمایی نماینده خود در هر کشور، فیلم‌های پیشنهادی اعضای هیات انتخاب و فیلم‌های انتخابی دبیر این رویداد سینمایی، فیلم‌های مختلف را دریافت می‌کند و پس از بررسی اولیه فیلم‌ها، آثار منتخب اولیه خود را که امسال به ٢۶٨ عنوان رسیده، در اختیار هیات انتخاب جایزه گذاشته و این هیات ۹ نفره فهرست پنج نامزد در هر رشته را اعلام و در نهایت هیات داوری، جایزه‌های هر بخش را تعیین و در روز ٨ آذر اعلام می‌کنند.»