ترجمه کتاب ۴۵۰ ساله قوانین زندگی یک سامورایی

چه اسمی باید روی یک بچه سامورایی گذاشت؟ ارزشمندترین دارایی یک سامورایی چیست؟ غذای یک سامورایی در جنگ چیست؟ اخیرا کتاب ۴۵۰ ساله‌ای که توسط یک سامورایی نوشته شده به انگلیسی ترجمه شده است و پاسخ برخی سوالات ما درباره شمشیرزنان ژاپنی را داده است.

 به نقل از LiveScience، این کتاب که «صد قانون جنگ» نام دارد، مجموعه‌ای از شعرهایی است که توسط یک سامورایی سروده شده است. به نظر می‌آید که این کتاب در سال ۱۵۷۱ طی یک جنگ در ژاپن و توسط یک سامورایی معروف به نام «سوکارا بوکودن» نوشته شده است. در داستان‌هایی که درباره «تسوهارا بوکودن» گفته می‌شود، ادعا شده که وی در بیش از ۱۰۰ جنگ مبارزه کرده است و صدها شمشیرزن را کشته است.

این کتاب به‌تازگی توسط اریک شاهان، متخصص متون هنرهای رزمی ژاپنی، به زبان انگلیسی برگردانده شده است. در سال ۱۸۴۰ کتاب صد قانون جنگ برای اولین بار در ژاپن چاپ شد و پس از آن چندین بار تجدید چاپ شد.

با وجود این که در کتاب گفته می‌شود که این کتاب توسط خود بوکودن نوشته شده است اما این ادعا قابل‌اعتماد نیست. به گفته شاهان، احتمال دارد که بوکودن نویسنده این کتاب باشد اما هیچ راهی وجود ندارد که کاملا مطمئن باشیم این امر حقیقت دارد.

یکی از قانون‌های کتاب بیان می‌کند: «یک سامورایی به مطالعه موضوعات زیادی می‌پردازد، هرچند تمرکز اصلی آموزش آنها حول محور مرگ است». قوانین این کتاب موضوعات زیادی درباره جنگاوری، تیراندازی، شمشیرزنی، مبارزه با نیزه و اسب‌سواری را پوشش می‌دهد.

دارایی سامورایی

یکی دیگر از قوانین این کتاب می‌گوید: «ارزشمندترین دارایی یک سامورایی، اسب اوست. کسانی که برای آموزش اسب‌سواری وقت صرف نمی‌کنند، بزدل هستند».

همچنین این کتاب از اهمیت تیراندازی می‌گوید و بهترین اسم برای یک نوزاد تازه به دنیا آمده سامورایی را «یومی» به معنی کمان، معرفی می‌کند.

غذای سامورایی

یکی دیگر از قوانین می‌گوید که درخت کاج «تاکاساگو»، احتمالا دو درخت کاجی که در معبد تاکاسگو از یک ریشه رشد کرده‌اند، سمبل زندگی طولانی و ابدیت است.

به نظر می‌رسد که سامورایی‌ها قوانین سختگیرانه‌ای هم درباره غذایی که در جنگ می‌خورند، داشتند. این کتاب پیشنهاد می‌کند: «اگر یک سامورایی در حال آماده‌سازی برای رفتن به جنگ است، تنها باید از آب جوشیده که با برنج پاک‌سازی شده تغذیه کند».

همچنین این کتاب می‌گوید که یک سامورایی در جنگ باید علاوه بر سلاح و زره، لوبیای سرخ‌شده و آلوی خشک‌شده همراه خود داشته باشد.

مترجم: هانا حیدری