حضور ۴ سینماگر ایرانی در جشنواره‌ کانادایی

پایگاه خبری نمانامه: حضور ۴ سینماگر ایرانی در جشنواره‌ کانادایی و برگزاری برنامه بزرگداشت محمود کلاری و شهرام مکری در نیویورک و فرانسه تازه‌ترین حضور سینماگران ایرانی را در عرصه بین‌المللی رقم می‌زند.

به گزارش ایسنا به نقل از سینه‌ایران، نوزدهمین جشنواره فیلم کالگاری از ٢٨ شهریور تا ٨ مهر (١٩ تا ٣٠ سپتامبر) در کانادا برگزار خواهد شد و فیلم‌های «روزهای نارنجی» ساخته آرش لاهوتی، «٣ رخ» ساخته جعفر پناهی، «آموزش غلط کامرون پست» ساخته دزیره اخوان و محصول آمریکا و «یک چشم به هم زدن» ساخته کیانا نقشینه و محصول آلمان در این جشنواره به نمایش در خواهند آمد.

بیست و چهارمین جشنواره فیلم «عجیب» از ١۴ تا ٢۵ شهریور (۵ تا ١۶ سپتامبر) در مرکز فرهنگی معتبر فروم دزیماژ پاریس برگزار خواهد شد و برنامه بزرگداشت شهرام مکری را با نمایش دو فیلم «ماهی و گربه» و «هجوم» و با حضور کارگردان برپا خواهد داشت.

شرکت فرانسوی “Damned Films” از ماه نوامبر پخش عمومی «هجوم» را در سینماهای فرانسه آغاز کرده و فیلم «ماهی و گربه» را نیز در شبکه خانگی فرانسه پخش می کند.

برنامه بزرگداشت محمود کلاری با عنوان «چشم ایران، محمود کلاری فیلمبردار» در موزه بسیار معتبر هنرهای مدرن نیویورک از ١۴ تا ٣٠ سپتامبر (٢٣ شهریور تا ٨ مهر) برگزار خواهد شد. در این برنامه دوازده فیلم با حضور محمود کلاری به نمایش در خواهد آمد که شامل «درخت گلابی» از داریوش مهرجویی، «گبه» از محسن مخملباف، «باد ما را خواهد برد» از عباس کیارستمی، «لیلا» از داریوش مهرجویی، «ماهی‌ها عاشق می شوند» از علی رفیعی، «ماهی و گربه» از شهرام مکری”، «آفساید» از جعفر پناهی، «خوک» از مانی حقیقی، «جدایی نادر از سیمین» از اصغر فرهادی، «نون و گلدون» از محسن مخملباف، «ابر و آفتاب» از محمود کلاری و «بوی کافور، عطر یاس» از بهمن فرمان آرا می‌شود.

انتهای پیام