خانه موسیقی: آنهایی که رفتنی هستند شمایید نه ما

پایگاه خبری نمانامه: به نقل از سایت خانه موسیقی، داریوش پیرنیاکان رییس و سخنگوی هیات مدیره خانه موسیقی ایران درباره اظهارات یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیرامون ورود ساز به کشور که در آن به اهالی موسیقی توهین شده بود، گفت: اخیرا صحبت های یکی از نمایندگان محترم مجلس در فضای مجازی  پخش شد و بسیار تعجب آور بود. البته خانه موسیقی اندکی در این مورد شکیبایی به خرج داد تا ببیند موضوع صحت دارد یا نه، ایشان دوباره مصاحبه ای انجام داد که معلوم بود تاکیدی بر گفته های قبلی او بود.

رییس هیات مدیره خانه موسیقی ایران گفت: ما واقعا متعجبیم که یک نماینده مجلس چنین حرفی را بزند و آن هم توهین آمیز به جامعه هنری و جامعه موسیقایی کشور که یکی از ارکان فرهنگی کشور است. اینکه شما معیشت مردم را با ورود آلات موسیقی مقایسه می کنید. این مقایسه اصلا درست نیست. اگر معیشت مردم مهم است مربوط به غذای جسم مردم است. اگر غذای روحی مردم تامین نشود این هم باز یک کم کاری است که در مملکت می تواند اتفاق بیافتد. اصلا نباید اینها را با هم مقایسه کنید. ورود سازها بخاطر تفنن نیست. بلکه برای اعتلای موسیقی کشور است و من تعجب می کنم یک نماینده اینطور حرف بزند.

داریوش پیرنیاکان در خصوص اظهارات این نماینده مجلس مبنی بر اینکه «کسانی که دنبال موسیقی هستند از کشور بروند» گفت: شما چه کاره اید؟ به شما چه ربطی دارد؟ شما نماینده ای هستید که با یک رایی در مجلس نشسته اید. معلوم هم نیست با چند رای آمده اید. باید تحقیق شود که شما با چند رای آمدید در مجلس نشستید. به شما چه ربطی دارد که می گویید کسانی که دنبال موسیقی هستند از کشور بروند؟

وی گفت: خانه موسیقی اعتراض بسیار شدید خود را نسبت به این قضیه اعلام می کند. در ضمن در اینجا به آقای اسماعیلی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی این را می گوییم که وزارت ارشاد باید نسبت به این قضیه عکس العمل نشان دهد و اعتراض کند. برای اینکه متولی سینما، موسیقی، تاتر، نقاشی و همه این هنرها وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. اگر همینطور دم فرو ببندد و هیچ حرفی نزند، فردا هرکسی که از راه برسد چنین حرف هایی را بیان می کند.

رییس و سخنگوی هیئت مدیره خانه موسیقی افزود: در هلند در سوله هایی برای گاوها موسیقی پخش می کنند تا شیر آنها دو برابر شود. یاد شعر سعدی بزرگوار افتادم که می گوید: اشتر به شعر عرب در حالت است و طرب/ کژ طبع جانوری کزعشق بی خبری. هر کسی از راه برسد نمی تواند به این مردم بگوید از کشور بروید. مثل آن مجری که در تلویزیون گفته بود اگر کسی نمی خواهد از مملکت برود.

پیرنیاکان تصریح کرد: باز هم تکرار می کنم که شما هیچ کاره اید و به شما ربطی ندارد کسی در این کشور باشد یا نباشد. ما بار دیگر اعتراض شدید خود را اعلام می کنیم. موسیقی برای این مردم مانند هواست؛ موسیقی غذای روح است و باید مردم آن را داشته باشد و تصمیم گیرنده آن شما نیستید.

رییس هیات مدیره خانه موسیقی ایران در پایان سخنانش گفت: باید به این آقای نماینده بگویم که سیاستمداران در هر جایگاهی که باشند مهمانان تاریخ اند و ما هنرمندان میزبابان تاریخیم. آنهایی که رفتنی هستند آقای نماینده شما هستید نه ما.