«عنکبوت مقدس» نماینده دانمارک در اسکار شد

نمانامه: کشور دانمارک فیلم «عنکبوت مقدس» ساخته علی عباسی، کارگردان ایرانی‌تبار را برای شرکت در رقابت‌های بهترین فیلم بین‌المللی اسکار انتخاب کرد. داستان فیلم برگرفته از پرونده مشهور سعید حنایی، قاتل زنجیره‌ای  است که ۲۰ سال پیش به جرم قتل ۱۶ زن در شهر مشهد اعدام شد.
زر امیرابراهیمی، بازیگر ایرانی فیلم عنکبوت مقدس، خرداد امسال در جشنواره کن جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را گرفت. فیلمنامه «عنکبوت مقدس» کار مشترک علی عباسی و افشین کامران بهرامی است و مهدی بجستانی، نیما اکبرپور، آرش آشتیانی و سارا فضیلت از جمله بازیگران آن هستند.

استقبال در کن، تهدید در ایران

عنکبوت مقدس که نمایش آن در جشنواره کن با استقبال روبرو شد، در ایران واکنش تند مقامات را به دنبال داشت که ادعا می‌کردند فیلم به مقدسات دین اسلام اهانت کرده است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از نمایش فیلم در کن و دریافت جایزه بهترین بازیگر زن، تهدید کرد که همکاران فیلم در داخل ایران مجازات می‌شوند و عنکبوت مقدس را فیلمی «مشمئزکننده، زشت و غیرواقعی» خواند.

سازمان سینمایی کشور هم فیلم را «شب‌نامه‌ای سخیف» توصیف کرد که از نظر این سازمان «به اعتقادات میلیون‌ها مسلمان و جمعیت عظیم شیعیان جهان توهین کرده است».

روزنامه کیهان نوشت که فیلم عنکبوت مقدس «رفتار یک قاتل زنجیره‌ای که در اثر اختلال روانی اقدام به قتل می‌کرد را به ارزش‌های ایرانی- اسلامی نسبت داده است»

«داستانی مهم درباره زن‌ستیزی»

فیلم عنکبوت مقدس داستان خبرنگاری با بازی زر امیرابراهیمی است که برای تحقیق درباره یک قاتل زنجیره‌ای که کارگران جنسی را می‌کشد، به شهر مشهد می‌رود.

کلاوس لدگارد، مدیرعامل موسسه فیلم دانمارک و رئیس کمیته انتخاب فیلم برای اسکار با تقدیر از «بلندپروازی هنری» علی عباسی، کارگردان فیلم، گفت که عنکبوت مقدس «داستانی مهم درباره زن‌ستیزی را روایت می‌کند و هم‌زمان مخاطب خود را در تعلیق داستان نگه می‌دارد».

عنکبوت مقدس را شرکت پرفایل پیکچرز دانمارک با همکاری یک شرکت آلمانی تهیه کرده و قرار است روز ۱۳ اکتبر در دانمارک اکران شود. این فیلم با دو فیلم دیگر دانمارکی -«همیشه» و «مانند بهشت»- برای نامزدی در اسکار رقابت می‌کرد.

نشریه سینمایی ورایتی پیش از اعلام انتخاب فیلم برای رقابت در اسکار، پیش‌بینی کرده بود که دانمارک عنکبوت مقدس را با وجود آن که زبان آن فارسی است به عنوان نامزد این کشور در رقابت‌های اسکار بهترین فیلم بین‌المللی معرفی خواهد کرد.

دانمارک تا کنون چهار بار جایزه بهترین فیلم خارجی یا بین‌المللی اسکار را برده است که آخرین آن در سال ۲۰۲۱ با فیلم تحسین‌شده «یک دور دیگر» به دست آمد.