«در جستجوی فریده» نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۰

نمایش ویژه فیلم نماینده سینمای ایران به اسکار با حضور سینماگران، هنرمندان و اهالی رسانه توسط موزه سینما در سالن سینماتوگراف برگزار شد.
‌‎به گزارش روابط عمومی فیلم، آزاده موسوی یکی از تهیه کنندگان و کارگردانان فیلم گفت: امیدوارم فیلم را دوست داشته باشید و از دیدن آن لذت برده باشید.انتخاب «در جستجوی فریده »شور و شعفی در سینمای مستند ایجادکرده است که برای ما بسیار امیدبخش است و از آنجایی که مستند قلب تپنده جامعه است رشد و بلوغ آن بسیار حائز اهمیت است.
‌‎وی ادامه داد: «در جستجوی فریده» به جشنواره های خارجی زیادی رفته است و تجربه دیدن فیلم با تماشاگران خارجی به ما نشان داد که فیلمی قابل فهم و تاثیرگذار برای آنها بوده است.
‌‎موسوی خاطرنشان کرد: «در جستجوی فریده» اولین فیلم تاریخ سینمای ایران است که از طریق کمک های مردمی ساخته شده است.ساخت این فیلم به ما نشان داد که اگر با انرژی مثبت دست به دست هم دهیم اتفاق های بسیارخوبی می افتد.
‌‌‌‎کوروش عطائی دیگر کارگردان و تهیه کننده فیلم نیز گفت: باعث خوشحالی و افتخار است که این فیلم در کنار فیلم های دیگر که همگی خوب هستند به عنوان نماینده سینمای ایران به اسکار معرفی شد ، امیدوارم گام بزرگی در سینمای مستند باشد.
‌‎وی با بیان اینکه باید مرزبندی ها را درفیلم ها برداریم و به فیلم خوب و سینمای درست بیشتر فکر کنیم، ادامه داد: زمانیکه با شخصیت فریده آشنا شدیم یکی از جذابیت ها لایه های دیگری بود که قصه با خود به همراه داشت که یکی از آنها تفاوت فرهنگی است، تفاوتی که شاید بین مرزها وجود داشته باشد اما مرزی میان انسان‌ها ایجاد نمی‌کند و ما در این فیلم می‌بینیم که آدمهایی با دو فرهنگ کاملاً متفاوت می‌توانند چقدر ارتباط عمیقی با یکدیگر برقرار کنند.
‌‎کارگردان «در جستجوی فریده» بیان کرد: در نمایش های خارج از ایران برای ما این نکته مهم بود که آیاحسی که مخاطب ایرانی داشت آنها هم دارند که متوجه شدیم ارتباط عمیقی بین فیلم و مخاطبان خارجی ایجاد شده است.
‌‎وی ادامه داد: موضوع مستند «در جستجوی فریده» کاملا انسانی است و ممکن است در همه جای دنیا اتفاق بیافتد و جهان شمول است.
‌‎درادامه این مراسم رضا توکلی بازیگر سینما و تلویزیون نیز گفت: با این مستند سینمای ایران ارتقا پیدا کرد. ازته دل افتخار می‌کنم که سینمای ما چنین فیلمی دارد.
‌‎در ادامه عباس امینی کارگردان سینما نیز گفت: به نظر من سینمای مستند مهجور نیست زیرا فیلم های مستند چندین برابر فیلم های داستانی در جشنواره های خارجی جایزه کسب کرده است.
‌‎تینا پاکروان نیز که در این مراسم حضور داشت گفت: از تماشای این فیلم بسیارخوشحال شدم و این فیلم را پسندیدم از برگزارکنندگان این مراسم تشکرمی‌کنم و امیدوارم بار دیگر زمانی که شما جایزه اسکار را گرفتید در همین جا شما را تشویق کنیم.
‌‎سحر عصر آزاد که به عنوان منتقد در این مراسم حضور داشت نیز گفت: انتخاب در جستجوی فریده جزو اتفاق های خوب برای سینمای مستند است. سینمای ما به طور خاص مظلوم است و با وجود استعدادهای بالقوه نتوانسته ابعاد جهانی شدن را در حوزه مستند پیدا کند.
‌‎وی در پایان از ایده برگزاری این برنامه توسط موزه سینما تشکر کرد.
‌‎در این مراسم رخشان بنی اعتماد، احترام برومند، همایون اسعدیان، امیر اسفندیاری، ‌‎ علیرضا شجاع نوری بهروز افخمی، مونا زندی حقیقی، عزیز ساعتی، تینا پاکروان، علی اسدزاده، مائده طهماسبی، احسان کرمی، یلدا جبلی، کیوان کثیریان، مهران عباسی انارکی، عباس امینی، سپیده عبدالوهاب، محمد حیدری، مرجان شیرمحمدی، رضا توکلی، ارژنگ امیرفضلی، بهزاد خداویسی، آزیتا ترکاشوند، امیر حاج رضایی،محمد صوفی، محمدجعفر صافی، پوریا عالمی و …حضور داشتند.
«در جستجوی فریده» نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰، عصر روز گذشته چهارشنبه ۳۰ مردادماه با استقبال مردم و سینماگران در سالن سینماتوگراف موزه سینما روی پرده رفت.