دلیل احضار رسول‌اف به دادسرای رسانه

پایگاه خبری نمانامه: ناصر زرافشان، وکیل محمد رسول‌اف، کارگردان ایرانی درباره احضار این کارگردان به دادسرای فرهنگ و رسانه گفت: «او فعلا خودش را به مقامات معرفی نخواهد کرد.»
این وکیل دادگستری درباره اتهام‌های مطرح شده علیه موکلش چنین توضیح داد: «اتهام آقای رسول‌اف در مورد سه فیلمی است که محتوای آن از سوی برخی مقام‌های ایرانی «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.»
حکم این کارگردان ایرانی همچنین شامل دو سال محرومیت از کار فیلمسازی می‌شود.
احضار او به دادسرای فرهنگ و رسانه برای اجرای حکم یک سال زندان چند روز پس از دریافت جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین انجام شد.
زرافشان به اسوشیتدپرس گفت: «رسول‌اف از طریق پیامک ارسال شده از سوی دستگاه قضایی حکم احضار خود را دریافت کرده است. رسول‌اف خودش را به مقامات معرفی نخواهد کرد و خواستار تجدید نظر در این حکم خواهد شد؛ به ویژه با توجه به شیوع کرونا ویروس در ایران.»
مقام‌های ایرانی ۵۴ هزار زندانی را به دلیل نگرانی از شیوع این ویروس در زندان‌های ایران به طور موقت به مرخصی فرستاده اند.
فیلم‌ «شیطان وجود ندارد» رسول‌اف در جشنواره برلین با اسقبال مخاطبان و منتقدان روبه‌رو شد.
رسول‌اف حدود دو سال پیش به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال زندان، دوسال محرومیت از فعالیت اجتماعی و سیاسی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.
دختر این کارگردان ایرانی به نیابت از پدرش جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین را دریافت کرد. بازیگران و دیگر اعضای تیم فیلم «شیطان وجود ندارد» به هنگام گرفتن عکس یادگاری در این جشنواره از روی موبایل تصویر رسول‌اف را در جمع خودشان ثبت کردند.
رسول‌اف پیش از این در مصاحبه‌ای گفته بود که او بابت سه فیلم آخرش «به امید دیدار»، «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «لرد» مورد بازخواست قرار گرفته است.