زندگینامه استاد فرید جواهرکلام

 

اهدای کتاب باغ معرفت اثر نویسنده فرهیخته غلامحسن فخیمی توسط استاد فرید جواهرکلام به پروفسور سید حسن امین

 

 

نمانامه: فرید جواهرکلام متولد ۱۳۰۴ در محله پاچنار تهران؛ روبروی بقعه سید نصرالدین است. بعد از تحصیلات ابتدائی در مدرسه های نور و سرچشمه این محله در آن زمان وارد دبیرستان موسیونرهای آمریکائی دارالفنون شد و توانست دیپلم خود را در این مدرسه دریافت نماید. بعد آن وارد دانشکده ادبیات تهران و در رشته ادبیات انگلیسی تحصیلات خود را ادامه داد و در سال ۱۳۳۱ موفق به دریافت لیسانس زبان انگلیسی شد. سپس به تشویق پدر برای تکمیل تحصیلات به فرانسه رفت و در دانشگاه سوربن رشته روانشناسی خواب و رویا را برگزید که این دوران مصادف شد با  کودتای ۲۸ مرداد ۳۲ آمریکا علیه دکتر مصدق، که این اتفاق باعث شد بورسیه دولتی دانشجویان از جانب دولت قطع گردد و به همین خاطر مجبور شد به شغلهائی چون دستفروشی برای امرار معاش روی آورد. زندگی سخت فرانسه او را مجبور نمود که به تهران برگردد و تا چندین سال در سفارتخانه های انگلیس و آمریکا به عنوان مترجم مشغول به کار شود.

در همین دوران بود که به نویسندگی و مترجمی روی آورد. اولین کتاب ترجمه او؛ دکتر جکیل و مسترهایت بود که توسط انتشارات علمی منتشر گردید. به این ترتیب با چاپ دومین ترجمه کتاب زیکمون فروید به نام مفهموم ستاره روانکاوی به طوری جدی به عرصه نویسندگی قدم گذاشت و این کتاب که مشهورترین ترجمه وی است بیش از ۲۲ بار تجدید چاپ شد.  به واسطه اسم پدرش علی جواهرکلام که روزنامه نگار شناخته شده ای در آن روزگار بود کتابهائی که ترجمه می نمود تاثیر زیادی روی فروش کتابهای او داشت. سپس به استخدام وزارت آموزش و پروش درآمد و مدت ۲۲ سال در کنار نویسندگی و مترجمی دبیر زبان خارجه دبیرستانهای تهران بود. اوایل انقلاب ایران بازنشسته شد ولی مجددا برای ادامه تحصیلات راهی آمریکا شد و در دانشکده کلرادو موفق به دریافت فوق لیسانس گردید.

از این ادیب فرهیخته ۴۰ عنوان کتاب چاپ و منتشر شده است و از سال ۱۳۸۲  با پروفسور سید حسن امین فیلسوف و حقوقدان کشورمان در ماهنامه حافظ مشغول به همکاری شد و تا کنون نیز ادامه دارد.