زندگینامه بهمن مقصودلو

 

پایگاه خبری نمانامه: دکتر بهمن مقصودلو منتقد، نویسنده، پژوهشگر سینمائی، تهیه کننده و فیلم ساز بیش از ۴۰ سال است که در عرصه سینمای جهانی فعالیت دارد. ایشان به عنوان ژوری، سخنران و تهیه کننده و یا فیلمساز در بسیاری از جشنواره های معتبر جهانی (مونترال ۲۰۱۴ (شرکت کرده است. اضافه برآن، به عنوان نویسنده ، منتقد و سردبیر برای نشرکتب “ویژه سینما و تئاتر” جایزۀ فروغ فرخزاد را درسال ۱۳۵۳ از آن خود کرده است. کتاب “سینمای ایران” یکی ازکتاب‌های ایشان است که در سال ۱۹۸۷ توسط دانشگاه نیویورک منتشر گردید. این اولین کتاب ایشان به زبان انگلیسی در مورد تاریخ سینمای ایران است که توجه جهانیان را به سینمای ایران جلب کرد. از کتاب‌های دیگر ایشان می توان “این سوی ذهن، آن سوی مردمک” ۱۹۹۹ و “آزادی و عشق در سینما” را نام برد که در سال ۲۰۰۳ منتشرشد. کتاب جدید ایشان “علف: ماجراهای شگفت و ناگفته” به زبان انگلیسی درژانویه ۲۰۰۹ منتشر شد، سرگذشت سه آمریکایی (سازندگان فیلم کینگ گنک) است که در سال ۱۹۲۴ به ایران رفتند و فیلم مستند فوق العاده ای بنام علف ساختند که توسط پارامونت در سال ۱۹۲۵ به نمایش در آمد. نسخه ی فارسی آن در بهمن ماه ۱۳۸۹ درایران منتشر شد.

دکتر بهمن مقصودلو تهیه کننده بسیاری از برنامه های هنری تلویزیون ملی ایران بوده و بیش ازپانزده فیلم سینمائی و مستند را در آمریکا تهیه کرده است که نه تنها دربیش از صد جشنواره معتبر و بزرگ جهانی به نمایش درآمده اند، جوایز بیشماری هم کسب کرده اند. فیلم “هفت مستخدم” با شرکت آنتونی کوئین هنرپیشه بزرگ جهانی برنامه اختتامیه جشنواره معتبر لوکارنو بوده که درحضور بیش از هشت هزارنفر با موفقیت در سال ۱۹۹۶ به نمایش گذاشته شد. فیلم “خواستگاران” (بازیگر) در جشنواره کان ۱۹۸۸ وفیلم “منهتن به روایت ارقام” در سال ۱۹۹۳ در جشنواره های نیویورک ، ونیز و تورنتو به نمایش در آمد. دکتربهمن مقصودلو با همکاری بهروز مقصودلو با تهیه فیلم کوتاه “زندگی در مه” ۱۹۹۸ اثربهمن قبادی، با دریافت بیش از ۱۵ جایزه بین المللی رکورد دریافت جایزه و انتخاب در جشنواره های معتبر بین المللی فیلم های ایرانی راشکسته است. دیگر فیلم ایشان به عنوان تهیه کننده “خاموشی دریا” (۲۰۰۳) نام دارد که بیش از شش جایزۀ بین المللی دربیش ازبیست جشنواره جهانی را کسب کرده است و منتقد مجله معتبر “ورایتی” به مناسبت نمایش آن در جشنواره ساندنس آمریکا، فیلم را یک شاهکار خوانده است.

اولین فیلم دکتر بهمن مقصودلو به عنوان کارگردان، فیلم “اردشیر محصص و صورتکهایش” است که در سال ۱۹۷۲ ساخته شد و درسال ۱۹۹۶ درجشنواره لایپزیک آلمان بعنوان یکی از بهترین فیلم های کوتاه مستند ایران قبل از انقلاب به نمایش در آمد. بهمن مقصودلو با تهیه فیلم «احمد شاملو: شاعربزرگ آزادی» (۱۹۹۹-۱۹۹۶) تولید و پخش جهانی یک سری فیلم مستند بلند در باره بزرگان ادب و هنر ایران را بنیان گذاشت. دومین فیلم از این سری «احمد محمود نویسنده انسانگرا» (۲۰۰۴) و سومین «ایران درودی: نقاش لحظات اثیری» (۲۰۱۰) است. دیگر فیلم ایشان «اردشیر محصص: هنرمند سرکش» (۲۰۱۲)، که هنر و زندگی این کاریکاتوریست را به نمایش می گذارد. این فیلم ها در بسیاری از جشنوارها، مراکز فرهنگی، دانشگاه ها و تلویزیون های دنیا به نمایش در آمده است و دی وی دی آنها هم در جهان منتشر شده است . فیلم مستند بلند «کیا رستمی: یک گزارش»، اولین فیلم از سری فیلم های تاریخ سینما ایران: در جستجوی ریشه ها سال ۲۰۱۳ در جشنواره ی مونترال به جهان عرضه شد. دکتر بهمن مقصودلو هم اکنون درحال ساختن فیلم مستند بلند زندگی و میراث دکترمحمد مصدق است.

دکتر بهمن مقصودلو فارغ التحصیل فوق لیسانس مطالعات سینما از دانشگاه نیویورک و دکترا از دانشگاه کلمبیا است. ایشان عضو انجمن قلم آمریکا هستند و در نیویورک زندگی می کنند.

بیشتر بدانید:  یادی از رئیس ایل مقصودلو گرگان