سعید روستایی محکوم به زندان شد:

شش ماه حبس تعزیزی به جرم ساخت فیلم!

نمانامه: سعید روستایی با ساخت فیلم برادران لیلا که یکی از مهمترین آثار درخشان سینمای ایران است و به موضوع تورم چندصد درصدی در ایران می پردازد، باعث عصبانیت صاحبان قدرت در نظام جمهوری اسلامی شده است. این در حالی است که سعید روستایی باعث افتخار آفرینی در بسیاری از جشنواره ها و فستیوال های داخلی خارجی بوده است.

به‌ نوشته‌ اعتمادآنلاین، بر اساس حکم صادره در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران سعید روستایی کارگردان فیلم «برادران لیلا» و جواد نوروزبیگی تهیه‌کننده این فیلم به ۶ ماه حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شدند. مستند این حکم، ساخت و پخش فیلم برادران لیلا در جشنواره کن بوده که در بخشی از توضیحات در خصوص آن آمده:

«متهمین همراه با رسانه‌های معاند، تحت تاثیر فضای حاکم در برخی از مواضع تبلیغاتی، همسو با جریان ضدانقلاب و عوامل محیطی با هدف مال‌اندوزی و شهرت‌طلبی به منظور تهیه خوراک و تشدید معرکه رسانه‌ای علیه حاکمیت دینی مطالبی در فضای مجازی منتشر و فیلمی را با محتوای خلاف منافع ملی تهیه و منتشر ساختند و این فیلم علی‌رغم فقدان مجوز اکران در جشنواره کن و شبکه اجتماعی منتشر می‌شود تا در فضاسازی و مشارکت در پروپاگاندای اپوزیسیون علیه نظام اسلامی سهیم باشد…»

دادگاه در این حکم هر یک از متهمین را به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم اما تاکید کرده که «اجرای تمام مجازات حبس را متناسب با شرایطش ندانسته و یک‌بیستم آن را قابل اجرا و باقی مانده حبس تعزیری را به مدت پنج سال معلق می‌نماید.»

همچنین در این حکم و به عنوان تعلیق مراقبتی، متهمین در ایام تعلیق موظف به ۱. خودداری از فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی یا استفاده از وسائل موثر در آن در ایام تعلیق ۲. خودداری از ارتباط و معاشرت با اشخاص فعال در عرصه فیلمسازی در ایام تعلیق ۳. گذراندن دوره فیلمسازی با حفظ منافع ملی و اخلاقی در دانشکده صدا و سیما قم به میزان ۲۴ ساعت در ایام تعلیق شدند.

در پایان تاکید شده که حکم ظرف بیست روز پس از ابلاغ، قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان تهران است.