عواقب بوسه زورکی رئیس فدارسیون اسپانیا

نمانامه: سوالی که این روزها در مورد بوسه رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا از بازیکن زن مطرح می شود این است که چرا موضوع یک بوسه در کشوری که آزادی مطلق دارد تا به این حد مهم و در صدر اخبار رسانه های جهان قرار گرفته است؟!

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله در کشوری چون اسپانیا آزادی و دموکراسی حرف نخست را می زند اما حریم شخصی در قانون اساسی این کشور یک خط قرمز است.

بوسه رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا زمانی منع حقوقی نداشت که توافقی حاصل می شد. ولی چون بازیکن زن از این اقدام ناراضی بوده، ماهیت غیر قانونی پیدا کرده است. به همین دلیل دادستانی اسپانیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد جنی هرموسو، فوتبالیست تیم ملی زنان این کشور از لوئیس روبیالس به دلیل بوسه زورکی شکایت و او را متهم به آزار جنسی کرده است.

پس از قهرمانی تیم ملی فوتبال زنان اسپانیا، آقای روبیالس در مراسم جشن قهرمانی، جنی هرموسو را در آغوش گرفت و لب‌های او را بوسید.  بعد از آن بود که جنجال‌های بسیاری پیرامون این حرکت رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا آغاز شد و کار به مداخله دولت این کشور و حتی فیفا هم رسید.  بلافاصله پس از این اتفاق هرموسو در بیانیه‌ای اعلام کرد که این بوسه توافقی بوده از نظر این بازیکن، مشکلی وجود ندارد.

ولی حالا هرموسو می گوید آن بیانیه را تحت فشار مسئولان فدراسیون امضا کرده و هم او و خانواده این فوتبالیست از سوی مسئولان فدراسیون فوتبال تحت فشار بوده‌اند.

در صورتی که روبیالس در این پرونده متهم شناخته شود به جریمه نقدی و یا یک تا ۴ سال زندان محکوم خواهد شد. بر اساس قانون جدید در اسپانیا تمایز بین آزار و اذیت جنسی و تجاوز جنسی حذف شده و هر عمل جنسی بدون رضایت مستحق مجازات است.

از زمان وقوع آن اتفاق، دولت اسپانیا، اتحادیه بازیکنان فوتبال این کشور و بسیاری از فوتبالیست‌ها و حتی شهروندان این کشور از هرموسو حمایت کرده‌اند. با این حال روبیالس از استعفا امتناع کرده و معتقد است رسانه‌ها این موضوع را بیش از اندازه بزرگ کرده‌اند.

روبیالس ممکن است با ادامه این روند با رای عدم اعتماد اعضای فدراسیون فوتبال اسپانیا رو به رو شود اتفاقی که تاکنون نیفتاده و آنها از روبیالس خواسته‌اند از سمتش استعفا دهد. با این حال تصمیم هرموسو بزرگ‌ترین چالش روبیالس تا به امروز محسوب می‌شود چرا که می‌تواند به پیگرد حقوقی این مدیر اسپانیایی منجر شود.