«فرزند صبح» افخمی سرانجام اکران می‌شود؟!

نمانامه: بهروز افخمی سال گذشته اعلام کرده بود که با دریافت پروانه نمایش فیلم «فرزند صبح»، از ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ اکران فیلم آغاز می‌شود ولی با وجود اینکه به نیمه خرداد رسیده‌ایم خبری از اکران آن نیست و حتی شنیده میشد که مجوز آن صادر نشده است.
اما محمدرضا شرف‌الدین (تهیه‌کننده پروژه) در گفت‌وگو با ایسنا تأکید کرد که «پروانه نمایش «فرزند صبح» صادر شده است»، منتها گویا تا رفع موانعی، امکان اکران وجود ندارد.
پیگیری‌ها حاکی از این است که این موانع بر سر یکسری مسائل مالی با مالک فیلم یعنی موسسه «عروج فیلم» است که تا وقتی حل نشوند پروانه نمایش در دفتر مدیران سینما باقی می‌ماند و خبری از اکران نخواهد بود. تماس با مدیر این موسسه برای پرس‌وجو از وضعیت اکران فعلا بی‌نتیجه مانده است.
«فرزند صبح» به کارگردانی بهروز افخمی اولین بار در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۹ و در سالن همایش‌های برج میلاد به نمایش درآمد که کیفیت پایین فیلم حاشیه‌های زیادی را به همراه داشت و حتی صدای اعتراض کارگردان را هم بلند کرد چون فیلم در نبود او تدوین و به جشنواره ارائه شده بود. حالا پس از یک دهه کشمکش، نسخه‌ای از این فیلم با تأیید کارگردان آماده اکران شده است.

افخمی تأکید دارد که «فرزند صبح» بهترین فیلمی است که تاکنون ساخته‌ و دوست دارد آخرین فیلمش به عنوان کارگردان سینما در ایران همین «فرزند صبح» باشد که روایتی است از دوران کودکی سیدروح‌الله خمینی.

این کارگردان اواخر سال گذشته در مصاحبه‌ای با ایسنا گفت: فکر می‌کنم «فرزند صبح» بهترین فیلمی است که ساخته‌ام و دوست دارم این آخرین فیلم من به عنوان کارگردان سینما در ایران باشد. شاید اگر عمری بود در خارج از کشور فیلم سینمایی برای پخش جهانی و عرضه در پلتفرم‌ها بسازم و فکرهایی هم از این بابت دارم، اما در سینمای ایران دوست دارم با همین «فرزند صبح» کارگردانی را تمام کرده باشم.
افخمی همچنین گفته بود، در «فرزند صبح» از آلبوم «برف» فرهاد اقتباس کرده‌، چون خیلی تحت تأثیر این آلبوم بوده است. اصلا در ابتدا با گوش دادن این آهنگ‌ها فیلم‌نامه نوشته شد و بعد بر اساس فیلمنامه، خانه‌ معماری شد.

به گفته افخمی، ««فرزند صبح» فیلم خوبی است و آن‌هایی که باید فیلم را ببینند تا الان دیده‌اند. نزدیک به هزار نفر تاکنون در نمایش‌های خصوصی فیلم را دیده‌اند و شاید قسمت این نباشد که در زمان عمر من این فیلم نمایش داده شود، اشکالی ندارد، اما همین که یک نسخه آبرومند از آن وجود داشته باشد کافی است تا بگویم من آن را ساخته‌ام، حتی به قیمت ضرر دادن.»
افخمی علاوه بر کارگردانی، مسئولیت پخش فیلم را هم بر عهده دارد چون‌ تأکید دارد که «شیوه‌های پخش این فیلم باید مخصوص خودش باشد و اگر بخواهیم به پخش‌کننده معمولی در داخل کشور بسپاریم ممکن است ۴۰ سالن به آن بدهند و بعد از دو – سه هفته هم فیلم را بردارند. پخش خارجی فیلم باید ویژگی‌های خود را داشته باشد. اگر مثلاً قرار باشد در پاکستان و هندوستان نمایش داده شود زیرنویس، نوع زبان و دوبله هر کدام اهمیت خود را دارد. انتخاب کشورهای عربی و پلتفرم‌ها هم هر کدام شیوه‌های خاص خود را می‌طلبد که در قرارداد آمده من مسئول تصمیم‌گیری در تمام زمینه‌ها هستم.»
در این فیلم عبدالرضا اکبری نقش امام خمینی(ره) را در سکانس‌هایی کوتاه ایفا کرده و بعد کل فیلم فلاش‌بک به کودکی سیدروح‌الله خمینی است. هدیه تهرانی هم از دیگر بازیگران این فیلم است که نقش دایه را داشت.