لورییس چکناواریان سفیر صلح ایران

لورییس چکناواریان به عنوان سفیر صلح در ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

به گزارش رسیده، دومین نشست از دور چهارم سلسله نشست هاى منظومه فرهنگ صلح با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و دبیرخانه نشان صلح کودک به مناسبت روز جهانى صلح روز چهارشنبه ۳ مهرماه در سالن کنفرانس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست، دکتر ماریا دوتسنکو، رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران به احترام استادان و فرهیختگان حاضر در جلسه، به طور اختصاصى به استاد لورییس چکناواریان، استاد غلامحسین امیرخانى، پرفسور حسین باهر و دکتر اردشیر خورشیدیان خیرمقدم گفت.

نشست پس از قرائت قرآن و پخش سرود جمهورى اسلامى ایران آغاز شد و طیبه محمد، دبیر نشست ضمن خوش آمدگویى خلاصه ایى از فعالیت هاى سفیران صلح و دوستى را شرح داد.

سپس خانم دکتر ماریا دوتسنکو، پیام دبیرکل سازمان ملل را به مناسبت روز جهانى صلح قرائت کرد.

در ادامه این رویداد، لورییس چکناواریان موسیقیدان و رهبر ارکستر جهانى با بیش از ٧٠ سال سابقه درخشان هنرى و فعالیت هاى بشردوستانه در جهت نجات جان انسان ها، از سوى گروه سفیران صلح و دوستى به عنوان سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

طیبه محمد موسس گروه سفیران صلح و دوستى با عنوان این جمله که هرگز مادرى نمى خواهد فرزندش در جنگ کشته شود و هرگز مادرى هم نمى خواهد فرزندش در جنگ کسى را بکشد، پس امیدواریم هیچ مادرى در این شرایط قرار نگیرد. حضار را دعوت به ایستادن براى احترام به رویداد تاریخى معرفى سفیر صلح ایران کرد و ادامه داد: گروه سفیران صلح و دوستى به لطف خداوند در روز جهانى صلح و با عنایت به اهداف والاى خود که همانا احترام متقابل به فرهنگ ها، ملت ها، دولت ها و ارتباط روادارانه براى رسیدن به صلحى پایدار در تمام کره ى مسکون است، در این روز و در محل مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد تهران استاد لورییس چکناوریان را به عنوان سفیر صلح ایران معرفى مى نماییم. امید داریم روزى خواهد آمد که جهانى عارى از خشونت، جنگ و افراطى گرى خواهیم داشت که در آن فرزندان انسان آرامش را تجربه خواهند کرد.

سپس کلیپی به عنوان معرفی پیشینه لوریس چکناواریان، این آهنگساز قدیمی و محبوب در سالن پخش شد.

لورییس چکناواریان ضمن ابراز تشکر گفت: انتخاب من برای این مسئولیت افتخار بزرگی است و من افتخار می کنم که یک ایرانی هستم. من بسیار خوشبختم که پدر و مادرم مانند سایر ارامنه، ایران را که کشور کوروش است برای زندگی انتخاب کردند.

وی ادامه داد: من هیچ گاه خودم را همه چیز دان نمی دانم، چون هنر به قدری گسترده است که نمی توان همه چیز را در آن یاد گرفت. همه هنرها الهام از خداست، چون هیچ کس از خودش چیزی ندارد و من این لطف بزرگ را از طرف پروردگارم داشتم.

چکناواریان اضافه کرد: بسیار از شما ممنونم که این مسئولیت را بر عهده من گذاشتید.

او در پایان عنوان کرد: هیچ کس نمی تواند صلح را در این جهان برپا کند، ولی می شود با فرهنگ و عشق به صلح رسید و این فرهنگ و عشق است که ضد اسلحه است و ما در کشور ایران با وجود شعرا و عالمان زیادی که داشتیم می توانیم بگوییم کشوری صلح طلب هستیم و امیدوارم با کمک به من و دست در دست هم، بتوانیم نماینده خوبی برای ایران باشیم

در ادامه این نشست، دکتر سوگل مشایخى شعرى را با عنوان صلح به مناسبت معرفى سفیر صلح ایران، که از سروده هاى خودش بود قرائت کرد.

برنامه روز جهانی صلح که با موضوع صلح و آب و هوا برگزار شد، میزبان استادان، صاحب نظران و سخنرانان در حوزه اقلیم شناسی و محیط زیست بود.

اولین سخنران، مزدک سادات میر رمضانى با موضوع «تغییرات آب و هوایى یک تهدید شاید هم یک فرصت» بود که در مورد روند گرم شدن زمین، تولید گازهاى گلخانه ایى و تاثیرات مخرب آن، فرایند بوجود آمدن مشکلات اقتصادى، سیاسى و اجتماعى تغییرات آب و هوایى مطالب تخصصی را ارائه کرد و در ادامه افزود: مى توان از این مشکل جهانى به توافق جهانى رسید و این تهدید را به فرصت تبدیل کرد.

وى در پایان سخنرانى خود به استاد لورییس چکناواریان تبریک گفت و اظهار داشت: صلح براى همه ى انسان ها مهم است ولى براى طبیعت لازم، امیدوارم آیندگان نیز موسیقى خوش طبیعت را با ایجاد صلح بشنوند.

سخنران بعدى ابوالفضل حقیقى مدیر عامل ایرلاین تفتان بود که با موضوع «صلح و مسئولیت اجتماعى» سخنرانى کرد.

او در بخشى از سخنانشان با اشاره به تاثیر اقتصاد بر پایدارى صلح گفت: الزاماً اقتصاد نمى تواند صلح را محقق کند، گاهى نیز موجب جنگ مى شود. جنگ نیز تنها جنگ بین کشورى یا جنگ هاى داخلى نیست که منجر به کشته شدن انسان ها یا جابجایی مرزى شود، بلکه اگر اقتصاد کشورى پویا نباشد و تولید کننده نباشد جنگى خاموش رقم مى خورد که کم کم باعث نابودى سرمایه هاى ثروتی در آن کشور خواهد شد که براى عدم شکل گرفتن این فرایند، تجار و صاحبان حرفه هاى کلیدى و سرمایه داران کلان باید باهوش باشند و مسئولیت اجتماعى در این فرایند معنا دارد تا با حضور به موقع و حمایت و به گردش در آوردن چرخ هاى تولید و فروش از جنگ خاموش جلوگیرى کنند چون اقتصاد تاثیر به سزایی بر خشونت دارد و پس از آن که اقتصاد را قوی کردیم می توانیم به آب و هوا و آموزش و پرورش بپردازیم.

دکترحقیقى با طرح پیشنهادى تاسیس سازمان صلح جهانى در ایران اظهار داشت: بخشى از کارهاى تاسیس این سازمان با همکارى گروه سفیران صلح و دوستى انجام پذیرفته است و یکى از اهداف بزرگ این سازمان رسیدن به صلح اقتصادى براى همه مردم ایران است.

سخنران سوم نشست دکتر عبدالله سالارى بود که با موضوع «اثرات تغییر اقلیم بر حیات وحش» سخنرانى خود را اینطور شروع کرد: ما انسانها مسائل و مشکلات را بیان مى کنیم زیرا قدرت سخن گفتن داریم اما حیوانات این قدرت را ندارند که با ما صحبت کنند پس مشکلات آنها چند برابر است. تا صد سال آینده شاهد انقراض بیش از ٨٠ درصد حیات وحش دنیا خواهیم بود. وى در ادامه به بررسى وضعیت زیست محیطى حیات وحش در سراسر دنیا پرداخت. دکتر سالارى در پایان سخنرانى خود به استاد چکناواریان تبریک گفت و اظهار امیدوارى کرد صلح را نه براى انسانها، بلکه براى حیوانات نیز پایدار کنیم.

سخنران پایانى نشست دکتر اردشیر خورشیدیان موبد موبدان زرتشتیان بود که با موضوع «فرهنگ نکوداشت آب و هوا در ایران باستان» پشت تریبون قرار گرفت.

او با اشاره به فرهنگ ایران باستان اظهار داشت: در ایران باستان چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش مظهر پاکى بودند و ایرانیان باستان بسیار این چهار عنصر را پاک نگه میداشتند.

دکتر خورشیدیان با بررسى آثار و بناهاى تاریخى به جا مانده در ایران، استفاده ى بهینه ى ایرانیان را در متعادل سازى محیط زندگى براى حضار تشریح نمود و در پایان ضمن تبریک به استاد چکناواریان پیشنهاد کرد، سازمان ملل از همه ى کشورها بخواهد١٠ درصد از بودجه هاى نظامى خود را براى نجات زمین اختصاص دهند.

پرفسور حسین باهر در پایان نشست ضمن جمع بندى جلسه اظهار نمود: ما در گروه سفیران صلح و دوستى ماه ها کار و ساعت ها جلسه داشتیم تا با جمع بندى نظرات با انتخاب استاد لورییس چکناواریان به عنوان سفیر صلح ایران رسالت خود را انجام دادیم. همه ى ما در گروه سفیران صلح و دوستى کنار استاد چکناواریان هستیم و براى داشتن دنیایى خوب تلاش خواهیم کرد.

مهمانان ویژه این نشست استاد غلامحسین امیرخانى، استاد فریدون مجلسى، میترا حجار و ام البنین گل محمدی معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران بودند.

در پایان این رویداد، فعالیت و پروژه های کارآفرینان گروه سفیران صلح و دوستی معرفی و برخی از کارآفرینان به معرفی فعالیت های خود پرداختند.

نشست روز جهانی صلح با عنوان صلح و آب و هوا که با پیشنهاد سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد همراه بود، همزمان با حضور حسن روحانی در سازمان ملل متحد برگزار شد