منوچهر شمسایی نورپرداز پیشکسوت درگذشت

پایگاه خبری نمانامه: منوچهر شمسایی چندین سال به عنوان نورپرداز و گاه تصویربردار در تلویزیون مشغول به کار بود و حاصل آن، قریب ۵۰۰ برنامه تلویزیونی و اغلب تله‌تئاتر بود.

او سال ۱۳۳۸ برای تحصیل به ایتالیا رفت و در دانشکده علوم اجتماعی آن کشور در رشته رادیو و تلویزیون به عنوان تهیه کننده و کارگردان مشغول تحصیل شد و همزمان با آن در رشته ضبط تئاتر تلویزیونی در رادیو و تلویزیون ایتالیا دوره کارآموزی را گذراند. منوچهر شمسایی تا پیش از سریال «امیرکبیر» مسئول واحد نورپردازی تلویزیون بود. مدتی نیز این رشته را در مدرسه تلویزیون و سینما تدریس می کرد.از دیگر کارهای او می‌توان به نورپردازی برنامه تلویزیونی «راویان اخبار» اشاره کرد.
منوچهر شمسایی در آثاری همچون «نوعی دیگر»، «راه سوم»، «پرواز را به خاطر بسپار»، «شب بیست و نهم» به عنوان «کارگردان تلویزیونی»، «نویسنده فیلمنامه»، «نورپرداز»، «مشاور کارگردان» و «متصدی برق» حضور داشته است.
مجموعه «نوعی دیگر» در سال ۱۳۷۵ توسط بهروز بقایی ساخته شد که مرحوم شمسایی به عنوان کارگردان تلویزیونی با او همکاری می‌کرد. او پدر مژده شمسایی – بازیگر سینما و تئاتر و همسر بهرام بیضایی – بوده است.