• تاریخ : شنبه - ۱۸ - آذر - ۱۴۰۲
 • ساعت :

  نمایشنامه

  شهریور ۲۴, ۱۴۰۲
  هويت يابی در :

  نمایش‌نامه «روشنگری» شیلا استفنسن

  به قلم: مهدی خاکی نمانامه: نمایش نامه روشنگری از زن (لایا، مادر سی‌ونه‌ساله) و شوهری (نیک، ناپدری چهل و اندی ساله) در انگلیس می‌گوید که فرزند بیست‌ساله‌شان «آدم» برای گردشگری به خاور دور رفته و دیگر بازنگشته است. مادر گمان می‌کند پسرش در بمب‌گذاری کلوب شبانه‌ی بالی کشته‌شده باشد. بااین‌حال، لایا از زنی به نام […]

  هویت در نمایش‌نامه «همین امشب» محمد چرمشیر
  شهریور ۱۱, ۱۴۰۲

  هویت در نمایش‌نامه «همین امشب» محمد چرمشیر

  به قلم: مهدی خاکی نمانامه: ماجرای مردی مجرد که خلوتی با زنی روسپی در خانه اش دارد داستان را شکل می دهد؛ اما این خلوت به‌گونه‌ای خاص است. مرد با مادرش زندگی می کند (البته مادر در نمایش‌نامه حضور فیزیکی ندارد) وی پزشکِ پزشکی قانونی است و متأثر روحی از این شغل و رفتار مادر […]

  بازنمایی هویت در نمایشنامه «پلکان» نوشته اکبر رادی
  تیر ۳۰, ۱۴۰۲

  بازنمایی هویت در نمایشنامه «پلکان» نوشته اکبر رادی

  نمایش‌نامه «پلکان» (سال نگارش ۱۳۶۱ - بازخوانی و پرداخت‌شده در سال ۱۳۷۵) در پنج تابلوی به‌هم‌پیوسته نگارش شده است. تابلوی اول «آن شب بارانی» در تابستان ۱۳۳۳ در روستای پسیخان رشت می گذرد.

  تیر ۲۵, ۱۴۰۲

  نمایشنامه گوریل پشمالو نوشته‌ یوجین اونیل

  گوریل پشمالو (The Hairy Ape) نمایشنامه‌ای در سبک اکسپرسیونیستی است که در سال 1922 منتشر شد و گوشه‌ای از زندگی هولناک کارگران قسمت سوخت رسانی کوره یک کشتی را به تصویر می‌کشد.

  نگاهی به نمایشنامه «کوکوی کبوتران حرم»
  تیر ۲۱, ۱۴۰۲

  نگاهی به نمایشنامه «کوکوی کبوتران حرم»

  نمایش کوکوی کبوتران حرم نوشته علیرضا نادری درباره مردان یک جامعه مردسالار است اما به روایت زنانی که در یک سفر زیارتی و در جوار امام رضا (ع) درباره این مردان و سرنوشت خودشان در مواجهه با نیمه دیگرشان در طبیعت آنچه را اتفاق افتاده واگویه می کنند.