پاویون ایران یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بینال ونیز

سایت آرت نیوز پیپر، پاویون ایران را یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بینال ونیز معرفی کرد.
سایت آرت نیوز پیپر در خبری به معرفی پاویون‌های ۶ کشور حاضر در پنجاه و هشتمین بینال ونیز پرداخته و بازدید از آنها را واجب دانسته است. لیتوانی، زیمبابوه، مغولستان، ایران، پرتغال و استونی کشورهایی هستند که از نظر ۵ نویسنده این سایت، قابل توجه‌ترین پاویون‌های دوسالانه ونیز را دارا هستند.

آرت نیوز پیپر پاویون ایران را با حضور میزهای بزرگی که در طول اتاق قرار گرفته و روی آنها را گل ،میوه ،شمعدان و… می پوشاند معرفی کرده و ادامه داده است : این میزها در طول اتاق قرار گرفته و روی آنها را گل، میوه، شمعدان و اسباب‌بازی می پوشاند، در حالی که یک لوستر غول‌پیکر بالای آنها قرار دارد. این چیدمان به وسیله کاغذهای خاکستری پاپیه ماشه توسط طراح مجرب ایرانی رضا لواسانی، شکل گرفته و تعمقی بر روی چرخه زندگی است. کمی آن سوتر صندلی خالی پیرمردی دیده می‌شود که نشان دهنده غیبت و مرگ است. این اثر که در پنج جعبه به ونیز حمل شده، اثر برجسته غرفه ملی ایران است. سمیرا علیخانزاده هنرمند دیگری است که از عکس‌های آماده استفاده کرده تا به همراه لباس‌ها و کفش‌های ساده، تصویری شفاف از زنان جوان ایرانی در گذشته را نمایش دهد.

گفتنی است ، غرفه ایران در پنجاه و هشتمین بینال ونیز روز جمعه ٢٠ اردیبهشت‌ماه افتتاح شد.غرفه ایران با عنوان «بودن و سرودن» در این دوره بینال ونیز با حضور مسوولان هنری و هنرمندان در نزدیک میدان سن مارکو ونیز برپا شده است. رضا لواسانی با اثر «زندگی»، سمیرا علیخانزاده با اثر «شبح صلب خاطره» و علی میرعظیمی با اثر «شاهد آواز» از ایران در پنجاه و هشتمین بینال هنر ونیز حضور دارند.

شایان ذکر است،تاکنون سیدعلی پاکدامن مدیر کل دیپلماسی فرهنگی وزارت امور خارجه ،اکبر قولی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا ،مدیران گالری‌ها، موزه‌ها و خبرنگارانی از جمله یوآخیم گیر مدیر گالری ملی برلین، آندره آ دل گو تریکو، مدیر دپارتمان هنر معاصر دانشگاه برارا میلان، دورتو بریل کیوریتور موزه برلین، تیم کرن ول، Art newspaper و جمعی از ایرانیان مقیم ایتالیا و خبرنگاران رسانه‌های ایتالیا پیش از افتتاحیه رسمی از غرفه ایران در بینال ونیز دیدن کردند