چرا «انتخاب» در ایران فیلتر شد؟

نمانامه: ۱۴ شهریور ۱۴۰۲ رسانه ها خبر دادند که وب سایت انتخاب یکی از رسانه‌های حامی دولت با شکایت خود دولت فیلتر شد! عنوان انتخاب برای عموم مردم تداعی انتخاب هایی است که جامعه خواستار آن است و حاکمیت با آن مخالف می کند. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی نوشتند که تقابل دولت با انتخاب با فیلتر این وبسایت و پلمب فلان رستوران و مجتمع تفریحی پایان نمی یابد. انتخاب در کشور حقوقی ندارد!

به گفته مصطفی فقیهی مدیر مسئول سایت انتخاب، این سایت در آخرین ساعت شب گذشته، از دسترس کاربران خارج شد. مدیر مسئول سایت انتخاب در همین مورد عنوان کرده، انتقادات اخیر سایت انتخاب علیه چند مقام دولتی در حوزه بانکی، باعث مسدود شدن سایت شده است.

وی افزود: من طی هفته های اخیر، مکرر از دوستان ارشد و مسئولان عالیرتبه دولتی این سئوال را مطرح کرده ام که آیا اخیراً آقای ح- پ و همچنین ک- ت به خطوط قرمز جدید بدیل شده اند؟ آیا علاوه برمسائل امنیت ملی و مصالح عالیه نظام، کسی که که سابقه بازداشت در ماجرای فساد سه هزار میلیاردی را دارد، نیز خود را به دایره تنگ «خط قرمزها» کشانده اند؟

مصطفی فقیهی در ادامه گفت: دوستان دولتی همواره در پاسخ به این کنجکاوی من، پاسخ می دادند که «این افراد هرگز خط قرمز نیستند و اساساً در اندازه ای نیستند که خط قرمز دولت باشند» وی با بیان این مطلب که سایت انتخاب به عنوان قدیمی ترین و اصلی ترین رسانه جریان اعتدال، خود را ملزم به حمایت جدی از دولت خدمتگزار می‌داند، افزود: بنده تردید ندارم که شخص ریاست محترم جمهوری، اعضای دولت و مسئولین مستقیم رسانه‌ها در دولت، از این اتفاقات بی‌اطلاع هستند و یقیناً در اولین فرصت نسبت به این مسئله توجه جدی نشان خواهند داد

ایرنا در ۱۴ بهمن ۹۲ نوشت:

مدیر مسئول سایت انتخاب گفت که این سایت به دلیل انتشار نامه دوم زیباکلام به حسین شریعتمداری فیلتر شده است.مصطفی فقیهی عصر دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: شب گذشته به من اطلاع دادند که دادستانی با توجه به شکایت مدعی العموم علیه سایت توسط شعبه‌ ۱۲ دادسرای فرهنگ و رسانه دستور فیلتر شدن سایت داده شده است.

وی با بیان اینکه فیلتر شدن سایت انتخاب ظاهرا به دلیل انتشار نامه دوم آقای زیبا کلام به شریعتمداری بوده است، گفت: نکته حائز اهمیت این است که به هیچ ‌عنوان با نظریات و دیدگاه های آقای زیبا کلام در بحث هسته‌ای و مباحث دیگری که این روزها مطرح می‌‌کند موافق نیستم و نقد جدی هم بر آنها دارم و بارها در اوایل تشکیل دولت و در جلسات حضوری، مخالفت خود با این نظرات را اعلام کرده‌ام.

مدیرمسئول سایت انتخاب افزود: براین باورم که در بحث هسته‌ای که مقام معظم رهبری و ملت ایران قاطعانه حمایت می‌کنند باید در مسیر فعلی حرکت کرد و به هرگونه نظری مانند نظر زیبا کلام در این باره توجه نشود.

وی با بیان اینکه به تازگی جراحی و عمل چشم کرده ام ،گفت: به همین دلیل متوجه درج چنین نامه‌ای در سایت نشدم وگرنه بدون شک از انعکاس آن در سایت قاطعانه جلوگیری می‌کردم.

فقیهی تاکید کرد هیچ نهاد و دستگاهی از ما درخواست برداشتن خبر را نکرد فقط سایت را فیلتر کردند.

مدیرمسئول سایت انتخاب در خاتمه در پاسخ به ایرنا که علت فیلتر شدن توسط آنها پیگیری شده است ، گفت: موضوع را پیگیری کردم و با توجه توضیحات ارایه شده امیدوارم تا روزهای آینده این سایت رفع فیلتر شده و فعالیت خود را مجددا آغاز کند

پایگاه خبری انتخاب پس از حادثه هواپیمای اوکراینی در تاریخ ۲۳ دی ماه ۱۳۹۸ توقیف و پس از مدتی رفع توقیف شد.

انتهای پیام