«چمدان» موفق به کسب دو جایزه از فرانسه و ایتالیا شد

نمانامه: به گزارش مشاور رسانه‌ای پروژه، فیلم کوتاه «چمدان» به نویسندگی و کارگردانی آکو زندکریمی و سامان حسین‌پور و تهیه‌کنندگی فریبا عرب، موفق به کسب جایزه ویژه هیئت داوران از نهمین جشنواره ساحل آبی فرانسه و جایزه بهترین فیلم نهمین جشنواره فائوستو روسانو از ایتالیا شد. این فیلم در ادامه حضور جهانی خود به چهل و دومین جشنواره انکارزین اسپانیا و بیست و دومین جشنواره دانشجویی بیجینگ چین نیز راه یافت.

جشنواره فیلم ساحل آبی FCMCB ، یک رویداد رقابتی سینمایی برای فیلم‌سازان جوان تا سی‌سال است. از اهداف این جشنواره، نمایش و ترویج آثار فیلم‌سازان بین‌المللی به مخاطبان فرانسوی است. این جشنواره دوسالانه در سال ۲۰۰۸ با هدف حمایت از فیلم‌سازان جوان، افزایش آگاهی عمومی در مدارس هنری و یک رویداد سینمایی ویژه جوانان آغاز به کار کرد.
نهمین دوره جشنواره ساحل آبی از تاریخ ۱۳ تا ۱۵ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۱ تا ۲۳ مهرماه ۱۴۰۲) در مرکز سینمایی ساحل کری-لو-روئه در جنوب فرانسه برگزار شد و فیلم کوتاه «چمدان» موفق به کسب جایزه ویژه هیئت داوران این دوره شد.
جشنواره فائوستو روسانو Fausto Rossano با یاد و نام پزشکی روانکاو به همین نام تأسیس شد. این جشنواره، مبارزه با تعصبات، رنج روانی حاصل از آن و اهمیت فرد در زندگی از طریق تحریک آگاهی اجتماعی را با زبان سینما و گفتگو با نویسندگان، متخصصان و کارشناسان این حوزه را هدف خود از برگزاری می‌داند.
در بیانیه هیئت داوران فائوستو برای اهدای جایزه بهترین فیلم به «چمدان» آمده است: چمدان یک فیلم تکان‌دهنده است که دردی ظریف از شروع تا پایان فیلم را به همراه دارد. بازنمایی شاعرانه از دست دادن و فقدان، نشانه‌ای نورانی که از ژست‌ها و حرکات، از نگاه و پرسپکتیو و از فیلم‌برداری بیرون می‌آید و آن را عمیق و قابل‌تأمل می‌کند، حتی زمانی که دراماتیک‌ترین احساسات وجود انسان را به حرکت درمی‌آورد. سرانجام، فیلمی که ریشه در زمان و فرهنگ دارد، درعین‌حال جهانی، تنشی است بین گذشته، حال و آنچه از آن می‌ترسیم، آینده.
«چمدان» در ادامه حضور جهانی خود به چهل و دومین جشنواره انکارزین ENKARZINE با تاریخ برگزاری ۲۰ تا ۲۵ نوامبر ۲۰۲۳ (۲۹ آبان تا ۴ آذرماه) در اسپانیا و بیست و دومین جشنواره دانشجویی بیجینگ ISFVF با تاریخ برگزاری ۱۷ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳ (۲۶ آبان تا ۵ آذرماه ۱۴۰۲) در چین نیز راه یافته است.

فیلم کوتاه «چمدان» پیش این جشنواره‌ها، موفق به کسب جایزه یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم و موسیقی پارما، جایزه ویژه هیئت داوران و جایزه دستاورد بصری(تصویربرداری) نهمین دوره جشنواره نومند قرقیزستان، جایزه تماشاگران چهارمین جشنواره فیلم کوبانی شده و در چهل و ششمین جشنواره فیلم دراما یونان، سیزدهمین دوره جشنواره فیلم کردی برلین، نوزدهمین جشنواره دانشجویی ارلی برد بلغارستان و سومین جشنواره کردی مسکو نیز، حضور داشته است.
این فیلم راوی داستان مرد مهاجری است که یک بار دیگر، سرزمین‌ خود را از دست می‌دهد.