وزیر ارشاد با حضور در محل چهلمین جشنواره فجر:

تغییرات فرهنگی را به نفع هنرمندان اعمال می‌کنیم

نمانامهمحمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در خانه چهلمین جشنواره فیلم فجر در جمع خبرنگاران با اشاره به برنامه ریزی فرهنگی و هنری در دولت جدید عنوان کرد: بنای دولت این است که در همه فضای فرهنگی و هنری کشور به نفع اهالی فرهنگ و هنر تغییرات مثبتی را در برنامه ریزی، تولیدات و… ایجاد کند.

او افزود: ما از نیمه سال در این مسئولیت قرار گرفتیم ولی تلاش کردیم علیرغم همه مشکلاتی که به لحاظ مسائل کرونایی، بودجه و برخی مشکلات اقتصادی، که سد راه بود با همکاری کاملی که شخص رییس جمهوری و دولت داشتند بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان کرد: امیدوارم این کار و محصولی که دوستان من با زحمات شبانه روزی به اهالی فرهنگ و هنر اهدا کردند، مقبول باشد.

اسماعیلی درباره تماشای آثار جشنواره فیلم فجر مطرح کرد: چند فیلم از جشنواره را تماشا کردم و بقیه آثار را نیز با توجه به علاقه شخصی خود در برنامه روزهای آینده ام خواهم دید.

او با اشاره به بودجه جشنواره در پاسخ به خبرنگار صبا توضیح داد: بودجه چهلمین جشنواره فیلم فجر در حال جمع بندی است و بعد از اتمام به صورت شفاف، دقیق و رسمی در حوزه اطلاع رسانی به اطلاع همه خواهد رسید.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره حمایت وزارت ارشاد از فیلم هایی که در جشنواره توضیح داد: ما برای مدتی که تا به جشنواره باقی مانده بود در ساخت برخی از فیلم‌ها همکاری داشتیم و در سال آینده برنامه‌ای مشخص برای حمایت سینماگران در نظر داریم که محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی بعد از جشنواره در نشستی با همین محوریت خدمت اهالی رسانه اعلام می‌کند و بودجه ویژه این حوزه را هم رسانه‌ای خواهیم کرد.

به گفته وزیر، سینماگران به ویژه سینماگرانی که به فیلم‌های حوزه دفاع مقدس می‌پردازند حمایت خواهند شد.

وزیر در ادامه توضیح داد: حمایت‌هایی که گفتم در اولویت ما قرار دارد، امسال ما آمار مشارکت قابل قبولی در جشنواره داشتیم و این مشارکت در سال آینده بیشتر خواهد شد. ما با تمامی فیلم‌هایی که با مضامین اخلاقی و نزدیک به سبک زندگی ایرانی و اسلامی تولید می‌شود همکاری خواهیم کرد و در کنارش از زندگی شهدای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی بیشتر حمایت می‌کنیم و این به معنای حمایت ما از فیلم‌های ژانر جنگ نیست بلکه هدف آموزش سبک زندگی شهدا است.

اسماعیلی همچنین با اشاره به تبیین اهداف فرهنگی گام دوم انقلاب در نهادهای فرهنگی گفت: یکی از سرفصل‌های اصلی حرکت انقلاب اسلامی در گام دوم، پیشتازی اهالی فرهنگ و هنر است، زیرا انقلاب اسلامی به سمت ایجاد تمدن نوین اسلامی می‌رود، و پیشانی این حرکت، ارتقای حوزه فرهنگ است. ما در وزارت فرهنگ و ارشاد برای پیشبرد این هدف از جشنواره فیلم فجر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی کشور به عنوان بازوی اصلی این حرکت استفاده می‌کنیم.

اسماعیلی با اشاره به فیلم‌هایی که در جشنواره چهلم فیلم فجر حضور دارد، گفت: شما در این جشنواره از تمامی ژانرها شاهد فیلم‌های باکیفیتی هستید.

او درباره اکران عمومی آثاری که در جشنواره فیلم فجر امسال حضور داشتند، بیان کرد: تصمیم ما بر این بوده است که فیلم از صافی های موجود رد شود و برطبق زمانبندی و برنامه رییس سازمان سینمایی و دوستان، تاکید کرده بودم که فیلم هایی که به بخش جشنواره راه پیدا می کنند، بتوانند از طریق شورای نمایش هم تایید قرار بگیرند و اکران شوند.

اسماعیلی درباره نمایش آثار حاضر در جشنواره فجر در مناطق محروم کشور مطرح کرد: شعار دولت مردمی، عدالت فرهنگی بوده است من این کلیدواژه را در همه بحث هایی که داشته ایم به صورت ویژه مورد تاکید قرار داده ام.

او ادامه داد: ما امسال در چهلمین جشنواره فیلم فجر به استانداری ها کاری نداشتیم بلکه به صورت متمرکز از محل اعتبارات خودمان این هزینه را کنار گذاشتیم تا در همه مناطق استان ها و برخی از شهرستان ها به صورت سیار آثار سینمایی را در مناطق محروم اکران کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اذعان کرد: چهلمین جشنواره فیلم فجر بهار فرهنگ و هنر است و این حق همه مردم ایران است که بتوانند از این جشن به نحو مقتضی استفاده کنند.

این مقام مسئول با اشاره به نوع حمایت‌های دولت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری مطابق با بودجه ۱۴۰۱ اعلام کرد: دو اتفاق مهم در حوزه فرهنگ و هنر رخ داده است که یکی از آنها در لایحه بودجه دولت است که دو درصد از تمام اعتبارات هزینه‌ای شرکت‌های دولتی برای اختصاص به تمام حوزه‌های فرهنگی هنری، اعم از تئاتر، سینما، موسیقی و… مجاز اعلام شده است و البته نمایندگان مجلس این اتفاق را با مصوبات دقیق‌تر مدون خواهند کرد.

حدود ۸۰ سینما را بعد از جشنواره فیلم فجر در سطح کشور فعال خواهیم کرد

وی ادامه داد: اتفاق دومی که در این حوزه انجام می‌شود حمایت کلی دولت از حوزه فرهنگ و هنر است و این را ابتدا خدمت شما عرض کنم که تمامی اعضای دولت به ویژه رییس جمهوری توجه ویژه‌ای به این حوزه به ویژه سینما دارند و همه متفق القول هستیم برای اعتلای حوزه سینما اعتبارات گسترده‌ای را لحاظ کنیم. ما حدود ۸۰ سینما را بعد از جشنواره فیلم فجر در سطح کشور فعال خواهیم کرد و برنامه ریزی ما این است که تا پایان دولت مردمی سالن‌های استاندارد کشور را افزایش دهیم.

اسماعیلی تصریح کرد: قسمتی از این منابع که برای حوزه فرهنگ و هنر در نظر گرفته‌ایم از طریق دولت اختصاص داده می‌شود و باقی آن با همکاری صندوق کارآفرینی و مشارکت خود تهیه کنندگان و سینماگران تامین می شود و با برنامه ریزی‌هایی که در نظر داریم امیدواریم به اعتلای حوزه‌های فرهنگی و هنری و رسانه‌ها کمک کنیم.

محمدمهدی اسماعیلی در پایان درباره تشکیل شورای عالی سینما اظهار کرد: شورای عالی سینما یک دوره تشکیل شده بود و در این دولت هم رییس جمهوری دستور دادند که مجدد تشکیل شود. یک اشکال قانونی در همان دوره قبل وجود داشت که هیات تصویب قوانین مجلس اشکال گرفته بودند و باید حل می شد. ما در کمیسیون فرهنگی اجتماعی دولت آن را به تصویب رساندیم و در نوبت بررسی به تازگی دو نهاد فرهنگی نقطه نظراتی در این باره داشتند که با تاکید رییس جمهوری مورد بررسی قرار خواهد گرفت و به امید خدا اگر آن نقطه نظرات هم حل شود فعالیتش آغاز می شود.

منبع: صبا