شکایت چند صد میلیاردی تلویزیون از مهران مدیری

نمانامه: در روزهای اخیر اخباری مبنی بر صدور مجوز برنامه «اسکار» و عدم اعلام آن از سوی ساترا منتشر شد که ظاهرا سازمان صدا و سیما برای اخذ تعهد از مهران مدیری جهت تولید برنامه، صدور مجوز را با وجود رأی مثبت شورای پروانه ساترا، نهایی نکرده است.
در پی همین حواشی و بگیر و بستان صدور مجوز برای برنامه «اسکار» مهران مدیری و پخش آن از شبکه نمایش خانگی و جلوگیری ساترا از صدور مجوز خبرآنلاین با ناصر قدیرکاشانی، تهیه‌کننده دورهمی گفت‌وگویی انجام داده که در ادامه می‌خوانید:
این موضوعاتی که اخیراً مطرح شده در خصوص بدهی آقای مدیری به سازمان صدا و سیما یا تعهد تولید برنامه «دورهمی» و غیره چقدر صحت دارد؟
آقای مدیری هیچ بدهی نقدی یا تعهد تولید برنامه به سازمان صدا و سیما ندارند، چون اصلاً هیچ‌وقت قرارداد و مراوده مالی بین سازمان و آقای مدیری وجود نداشته. آقای مدیری با تهیه‌کننده قرارداد دارند و در حال حاضر هیچ طلب و بدهی هم ندارند. در رابطه با برنامه «دورهمی»، تا پایان «دورهمی ۴» همه برنامه‌ها تولید، به سازمان تحویل و پخش شد. موضوع قرارداد «دورهمی ۵»، تولید ۱۰۰ برنامه بوده که تا الان ۸۰ قسمت تولید و تحویل و پخش شده و ۴۵ قسمت دیگر هم تولید و تحویل سازمان شده، اما به تشخیص و تصمیم آقای جبلی، رئیس سازمان صدا و سیما پخش نشده. یعنی ما هیچ تعهدی برای تولید و تحویل برنامه «دورهمی» به سازمان نداریم.
شما گفتید برای «دورهمی ۵» قرار بوده ۱۰۰ برنامه تولید شود، ۸۰ برنامه پخش شده و ۴۵ برنامه پخش نشده، جمعاً ۱۲۵ برنامه می‌شود، این تفاوت ۲۵ برنامه از کجا می‌آید؟

قرارداد ما با سازمان صدا و سیما تولید ۱۰۰ برنامه ۹۰ دقیقه‌ای یعنی جمعاً ۹۰۰۰ دقیقه برنامه بود. با توجه به این‌که بعضی از برنامه‌ها کمتر از ۹۰ دقیقه تولید شدند برای جبران کسری دقیقه‌ها، ۲۵ برنامه اضافه تولید و تحویل سازمان شد.
در فضای رسمی و مجازی و در افکار عمومی به طور کلی موضوع شکایت سازمان صدا و سیما از شما به عنوان تهیه‌کننده و مهران مدیری مطرح است، ماجرای این شکایت به کجا رسید و ماجرا و موضوع شکایت چیست؟
سازمان صدا و سیما شکایتی از آقای مدیری مطرح کرد، دلیل این شکایت و اتهام آقای مدیری انتشار یک ویدئو در فضای مجازی است. ادعای سازمان این است که پس از آن دیگر امکان پخش تصویر آقای مدیری از صدا و سیما وجود ندارد، در نتیجه دیگر امکان پخش سریال‌هایی که آقای مدیری در آن بازی کردند هم از صدا و سیما وجود ندارد، بنابراین آقای مدیری باید پول تولید این برنامه‌ها به علاوه آگهی‌های بازرگانی که باید پخش می‌شد ولی حالا دیگر نمی‌شود پخش کنند، با احتساب ضرر و زیان و خسارات تأخیر در تأدیه و پول وکیل و هزینه دادگستری که چند صد میلیارد تومان هم محاسبه کردند، پرداخت کند! یک شکایت دیگر هم از بنده به عنوان تهیه‌کننده برنامه «دورهمی» مطرح کردند مبنی بر این‌که شما طبق قرارداد ۲۰ قسمت از «دورهمی ۵» را چند ماه دیر به سازمان تحویل دادید و بر اساس قرارداد ما الان حساب کردیم شما بیش از ۶۰ میلیارد تومان باید جریمه پرداخت کنید.
دادگاه چه تصمیمی گرفت؟
در مرحله کارشناسی است و هنوز تصمیمی نگرفتند. نکته جالب این‌که در طول این مدت چندین برنامه آقای مدیری از صدا و سیما پخش شده ولی روند پیگیری پرونده‌ها هنوز ادامه دارد.
اطلاع دارید که برنامه «دورهمی» یکی از پردرآمدترین برنامه‌های تلویزیونی برای سازمان صدا و سیما بوده و از محل فروش آگهی‌های بازرگانی درآمد بسیار قابل توجهی برای سازمان داشته است، علاوه بر این‌که این برنامه در دوران کرونا که کسی جرأت نداشت از منزل بیرون بیاید تولید شد. ما بابت تولید برنامه «دورهمی ۴» از سال ۹۸ و برای «دورهمی ۵» از سال ۱۴۰۰ تا الان مطالبات بسیار قابل توجهی داریم که سازمان علی‌رغم پیگیری پنج ساله پرداخت نکرده و با توجه به این‌که سازمان از ما شکایت کرد ما هم برای گرفتن حقمان به ناچار مجبور به پناه بردن به دستگاه قضایی شدیم که الان در جریان است.
سال گذشته علیرضا قزوه، مدیرکل دفتر موسیقی صدا و سیما در توییتر خودش اعلام کرد آقای مدیری یک روز قبل از انتشار ویدئو معروف ۳۰ میلیارد تومان پول از صدا و سیما گرفته است، این ادعا صحت دارد؟
خبری که آقای قزوه اعلام کردند خلافِ واقعیت است و آقای مدیری حتی ۳۰ ریال هم از صدا و سیما پول نگرفته است، چه برسد به ۳۰ میلیارد تومان! اگر فیشِ واریزی به حساب آقای مدیری ارائه کنند ممنون می‌شوم. ما به سازمان صدا وسیما و قراردادی که داشتیم و به مدیران سازمان صدا و سیما اعتماد کردیم ولی متأسفانه نتیجه‌اش این شد که الان پنج سال از مطالبات ما گذشته و داریم پله‌های دادگاه را طی می‌کنیم.