آیا تا به حال تئوری احمق بزرگتر در اقتصاد را شنیده اید؟

پایگاه خبری نمانامه: خلاصه این تئوری : در این تئوری افراد کالای مورد نظر را با این که می دانند بیش از ارزش واقعی آن است می خرند (در واقع خود می دانند که این کار احمقانه ای است)
به این امید که احمق بزرگتری پیدا شود و در قیمت های خیلی بالاتر از او بخردو
کالا های حباب دار با این تئوری از احمقی به احمق بزرگتر از قبلی دست به دست می شوند و قیمت ها حبابی شکل بالا می رود.

🔸این روند تا کجا ادامه می یابد ؟
بله آخرین احمق !!! یعنی جایی که هیچ احمق بزرگتری وجود نداشته باشد که آن کالای حباب گونه را بخرد . این پایان بازی است و این جاست که حباب می ترکد و قیمت آن کالا سقوط شدیدی می کند.

🎐شواهد و قرائنی وجود دارد که دلار ۲۰ هزار تومانی فعلا دارای حباب زیادی است:

🔹درست است که بانک های ما با ارائه سودهای بالا غول نقدینگی ای ایجاد کرده اند و هم اکنون در حال ایجاد است و با این وضعیت رشد نقدینگی در یک بازه چند ساله و در بلند مدت عددهای فعلی باشد اما نه الان !!! چرا که هیچ یک از شاخص های تعیین کننده ارزش دلار ، فعلا ارزش ان را ۲۰ هزار تومان نمی داند.

🔸پس چرا بازار به دلار ۲۰ هزار تومانی می اندیشد چون انتظاراتش از آینده را ، هم اکنون در قیمت لحاظ می کند.

🔹اما چند مطلب بسیار مهم وجود دارد که تمام معادلات خریداران دلار ۲۰ هزار تومانی ( و یا هر قله ای که آبان ۹۷ شکل دهد، آن بزرگترین احمق !!! ) را به همی می ریزد :

۱- بازارهای مالی حالت وارونه دارند. در واقع اخبار زودتر از وقوع پیش خور می شوند و وقتی خود خبر می رسد روند برعکس می شود .
خریداران دلار ۲۰ هزار تومانی خبر مهم آبان ماه (یعنی تحریم های فروش نفت ) را پیش خور کرده اند و خبر پیش خور شده ارزشی ندارد و در واقع این تاریخ می تواند محل ترکیدن حباب باشد !!!

حبابی که شاید پس از سقوط دلار ، خیلی ها به خاطر خریدی که انجام داده اند از شدت ناراحتی سکته کنند.
پس اگر سکته کردند جای ناراحتی ندارد چون فلش بورس به آن ها هشدار داد!!!

۲- هر کالایی کشش قیمتی دارد . تولیدکنندگان داخلی فعلا کشش خرید دلار ۲۰ هزار تومانی را ندارند ( و یا مواد اولیه هایی که با دلار ۲۰ هزار تومنی قیمت گذاری شوند) چرا که فعلا مصرف کننده داخلی چنین قدرت خریدی ندارد . پس نتیجه می گیریم تولید کننده داخلی چه دلار ۲۰ هزار تومانی بخرد و چه نخرد ورشکست خواهد شد. پس نمی خرد!!!! (مادامی که قدرت مصرف کننده داخلی افزایش یابد) و این خودش سیگنال منفی است.

۳- اگر صادرات نفت ایران در حال کاهش است در عوض قیمت نفت هم در حال افزایش است. حتی سیگنال های الیوتی وجود دارد که اگر نفت به محدوده ۹۰ الی ۱۰۰ دلار برسد ، تارگت عجیب ۲۰۰ دلاری را بروز می دهد . این جا همان جایی است که تمام معادلات را به هم می ریزد.

۴- بررسی الیوتی ۱۰ ساله نمودار یوروبه دلار نشان می دهد : اتفاقی شاید حتی شدیدتر از بحران مالی ۲۰۰۸ آمریکا روی دهد و ارزش دلار به طور تاریخی در جهان کاهش پیدا کند و دوباره این سیگنالی است برای ترکیدن حباب دلار.

پس خریداران دلار ۲۰ هزار تومانی ، ناراحت نشوند که یک دفعه سیگنال های تجمعی منفی روی سر دلار خراب شود و ارزش این ورق کاغذی که سیاست های ترامپ در کل دنیا بی اعتبارش می کند به یکباره نصف شود.