آیین ملی «چله عشق» با اهدای تندیس نخل

آیین ملی «چله عشق» با اهدای تندیس نخل به ۴۰ فرهیخته که در طول یک‌صد سال اخیر اسناد و آثار عاشورایی آفریده بودند در حالی برگزار شد که «مجید انتظامی» پس از ۶ سال با اجرای «روز واقعه» روی صحنه رفت.

در این مراسم، آلبوم نی نوا اثر حسین علیزاده، سمفونی شب قبل عاشورا اثر لوریس چکناواریان، موسیقی فیلم روز واقعه اثر مجید انتظامی تقدیر شدند. علاوه بر آن شروه خوانی لالایی مختارنامه با صدای «صدیقه بحرانی» نیز مورد تقدیر قرار گرفت و این خواننده پس از دریافت تندیس نخل «چله عشق» در جمله ای کوتاه گفت: «هرچه داریم از حسین و اولاد اوست.» موسیقی عاشورایی اثر تورج زاهدی و موسیقی شب دهم اثر فردین خلعتبری نیز دیگر آثار تقدیر شده در این بخش بودند.

همچنین آلبوم «وداع» اثر حسام الدین سراج نیز از دیگر آثار تقدیر شده در آیین «چله عشق» بود. او پس از دریافت تندیس نخل «چله عشق» عنوان کرد: «از زمان قابیل شهید داشتیم و خواهیم داشت و امام حسین (ع) که سنبل و نشانه فداکاری هستند به ما درسی دادند تا حق مظلومین در جامعه ضایع نشود.»

در این مراسم اشرف بروجردی -رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی- نیز درباره‌ی ۴۰ فرهیخته به تجلیل درآمده در این آیین ملی گفت: «آنها با خلق آثارشان حسین(ع) را از غربت و تنهایی به درآوردند.»

مستند «تمرین آخر» اثر ناصر تقوایی نیز در آیین ملی «چله عشق» برگزیده شد، اثری که در حوزه تعزیه باعث ثبت این آیین مذهبی و ملی ایران در یونسکو شد.