جشنواره ملی فیلم «شاهنامه» تا ۱۰ مهر تمدید شد

پایگاه خبری نمانامه: دبیرخانه جشنواره ملی فیلم «شاهنامه» با توجه به اضافه شدن بخش موشن گرافیک به جشنواره و درخواست هنرمندان و دوستداران مهلت ارسال آثار به این جشنواره تا ۱۰ مهرماه تمدید کرد.

فراخوان نخستین جشنواره‌ی ملی دوسالانه‌ فیلم شاهنامه با آرمان برقراری پیوند میان شاهنامه و سینما بدین شرح است:

الف: ترویج، معرفی و تولید و ارایه بستری برای نمایش آثاری با محوریت شاهنامه، داستان‌های شاهنامه، شاهنامه پژوهان، جشن‌های ایرانی (نوروز)، نقالی و نقالان، پارسی‌زبانان و استادان زبان و ادب پارسی

ب: نگاهی ویژه به شاهنامه، شاهنامه‌پژوهان و زبان پارسی از راه تصویر و آفرینش آثار هنری (فیلم، پویانمایی، موشن گرافیک، فیلمنامه)

ج: نگاهی به توانمندی‌های شاهنامه و مفاهیم هم‌پیوند با آن در سینما و نگاه سینماگران، مستندسازان و هنرمندان این عرصه به این اثر

د: تولید و بررسی آثار موشن گرافیک که به عنوان هنری تصویری که با بهره‌مندی از المان‌های گرافیکی برای توضیح و تفسیر یک آرمان ویژه که با حرکت و صوت در آمیخته تا پیام را به روش نوینی به مخاطب برساند تولید می‌شود.

این جشنواره با بنیان‌گذاری و دبیری کورش جوادی هر دو سال یک‌بار از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان، هفته‌نامه امرداد، باشگاه نقالان و انجمن شاهنامه‌پژوهی و شاهنامه‌خوانی دانشجویان ایران (اشا) برگزار می‌شود. در دور نخست این جشنواره پایگاه میراث فرهنگی توس، خانه‌ی اندیشمندان علوم انسانی، استودیو هورخش، موزه‌ی شاهنامه و اسطوره‌ی قزوین همکاری دارند.

بزرگداشت استاد علی‌اکبر صادقی از دیگر برنامه‌های نخستین دوره جشنواره فیلم شاهنامه است.

جشنواره فیلم شاهنامه در چند شاخه‌ی فیلم بلند، فیلم کوتاه، فیلم مستند، پویا نمایی، موشن گرافیک و فیلم‌نامه و در موضوع‌های زیر برگزار می‌شود.

۱٫ شاهنامه

۲٫ داستان‌های شاهنامه

۳٫ شاهنامه‌پژوهان

۴٫ نقالی و نقالان

۵٫ جشن‌های ایرانی

۶٫ استادان زبان و ادب پارسی

۷٫ پارسی زبانان

۸٫ حروف زبان پارسی (تایپوگرافی پارسی)

جشنواره ملی فیلم شاهنامه آماده همکاری در زمینه‌های اجرایی، پژوهشی، تولید اثر و محتوا در زمینه‌ی شاهنامه و سینما و مفاهیم در پیوند با آن بوده و دیدگاه سینماگران، صاحب‌نظران و هنرمندان این عرصه را در برگزاری هرچه باشکوه‌تره این جشنواره ارج می‌گذارد. نهادهای فرهنگی و یا شرکت‌های تولید و پخش فیلم در صورت تمایل می‌توانند همکاری و همیاری خود را با جشنواره فیلم شاهنامه اعلام کنند.