علت مرگ آرمیتا گراوند در هاله ای از ابهام!

نمانامه: آرمیتا گراوند، دختر نوجوانی که این روزها به یکی از چهره های خبری در ایران و جهان تبدیل شده بود، بامداد جمعه ۶ آبان ماه در گذشت. خبرگزاری ایرنا ارگان رسمی دولت بعد از این واقعه نوشت: «بر اساس نظریه رسمی پزشکان، آرمیتا گراوند پس از افت ناگهانی فشار خون، دچار سقوط، ضربه به مغز و به دنبال آن تشنج مداوم، کاهش اکسیژن رسانی مغزی و ادم مغزی شده است.» ولی منتقدان دولت می‌گویند که پلیس بر سر حجاب با او درگیر شده بود.

روزنامه گاردین بریتانیا به نقل از یکی از شاهدان حادثه در داخل واگن مترو نوشت: «بلافاصله پس از ورود آرمیتا به واگن، یک زن مامور حجاب به این دلیل که آرمیتا حجاب نداشت، شروع به مشاجره با او کرد».

گاردین به نقل از این شاهد ادامه می‌دهد: «زن چادری با فریاد از او پرسید که چرا حجاب ندارد و آرمیتا نیز به او گفت: “آیا من از تو می‌خواهم که حجابت را برداری؟ چرا از من می‌خواهی که حجاب داشته باشم؟”. سپس بحث آنها به خشونت تبدیل شد و مجری حجاب شروع به حمله فیزیکی به آرمیتا کرد و او را به شدت هل داد.»

گاردین به نقل از شاهد دیگری نوشت: «آرمیتا وقتی روی زمین افتاد هنوز هوشیار بود. شاهدان همچنین ادعا کردند که همان مجری حجاب را دیده‌اند که پشت آمبولانسی که آرمیتا را به بیمارستان رساند، منتظر بوده است.»

گاردین همچنین به این نکته اشاره دارد که رسانه‌های دولتی ایران هیچ فیلمی از درون واگن حادثه منتشر نمی‌کنند و دلیلی نیز برای خودداری از انتشار فیلم از درون واگن ارائه نمی‌دهند؛ آن هم در حالی که بسیاری از واگن‌های قطار در متروی تهران مجهز به دوربین‌های مداربسته هستند و نیروهای امنیتی نیز به این دوربین‌ها دسترسی دارند.

اصالت آرمیتا گراوند

آرمیتا گراوند در ۱۳ فروردین ۱۳۸۵ در کرمانشاه به دنیا آمد. پدر و مادر او اهل کوهدشت در استان لرستان هستند.