فیلم «حمال طلا» در جشنواره دهوک

فیلم سینمایی «حمال طلا» در جدیدترین و سومین اکران بین‌المللی خود؛ به نمایندگی از سینمای ایران و با حضور تورج اصلانى کارگردان و پیام احمدی‌نیا یکی بازیگران اصلی این فیلم در بخش رقابتی «سینمای جهان» در هفتمین دوره جشنواره «دهوک» در اقلیم کردستان عراق به نمایش درآمد و مورد استقبال تماشاگران حاضر در این جشنواره قرار گرفت.
.
تورج اصلانى برای کارگردانی این فیلم سینمایی جایزه «استعداد تازه» هفتمین دوره جشنواره بین‌‌المللی فیلم «دهوک» را تصاحب کرد و از طرف اعضای هیئت داوران، تندیس طلایی «برگ مو» و لوح افتخاری به این سینماگر سرشناس ایرانی اهدا شد. اصلانى این جایزه را به همه کارگران زحمتکش ایرانی تقدیم کرد.
.
«حمال طلا» برای تصاحب این جایزه جشنواره بین‌‌المللی فیلم «دهوک» با فیلم‌های کاندید جشنواره‌های کن، برلین و لندن و برنده کارلووی واری و دیگر جشنواره‌های معتبر جهانی به رقابت ‌پرداخت.
.
در بیانیه اعضای هیأت داوران بخش رقابتی «سینمای جهان» هفتمین جشنواره بین‌‌المللی فیلم دهوک در مورد جایزه تورج اصلانى آمده: به شیوه‌ای ویژه و با در هم آمیختن سکانس‌های کوتاه و بلند و با حفظ نقش مؤثر وضعیت اقتصادی موجود در داستان فیلم و دردسرهای کاراکترهای این اثر برای خارج شدن از این مخمصه و پرداخت آن از طریق کمدی تلخ؛ جایزه «استعداد تازه» به تورج اصلانى کارگردان «حمال طلا» اهدا می‌شود.
.
هیأت داوران بخش رقابتی «سینمای جهان» جشنواره بین‌‌المللی فیلم «دهوک» عبارت بودند از: «جاستین باردا» Justine Barda ـ رئیس هیأت داوران، مدیر هنری از آمریکا، «محمود فاضل کوشکون» Mahmut Fazıl Coşkun ـ کارگردان از ترکیه، «ماریا سچمیدت» Marie Schmidt Olesen ـ تهیه‌کننده از دانمارک، آیدا پناهنده ـ فیلمنامه‌نویس و کارگردان از کشور ایران و «هوویک حبشیان» Hauvick Habechian ـ منتقد سینما از لبنان.
.
هفتمین دوره جشنواره فیلم «دهوک» در بخش‌های مختلف رقابتی و غیررقابتی از جمله؛ بخش رقابتی «سینمای جهان»، بخش رقابتی «سینمای کُردی»، «چشم‌انداز سینمای جهان»، «پانورامای سینمای کردستان»، بخش «نمایش ویژه» و… در روزهای ۱۸ تا ۲۵ شهریور (۹ تا ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۹) در شهر دهوک برگزار ‌شد.

.