فیلم سینمایی «سیمین» در هجدهمین جشنواره بایکال

فیلم سینمایی «سیمین» در هجدهمین جشنواره بایکال با شعار مردم و محیط زیست در ایرکوتسک روسیه مورد استقبال قرار گرفته است. این جشنواره در  شهر ایرکوتسک، مرکز استان سیبری روسیه برگزار می شود.

مرتضی آتش زمزم تهیه کننده و کارگردان این فیلم است. فیلم «سیمین» سه اکران دارد که تا امروز دو بار فیلم به نمایش درآمده و مورد توجه تماشاگران قرار گرفته است. فردا بعد از ظهر هم در خانه سینمای این شهر فیلم برای داوران و هنرمندان نمایش داده خواهد شد.

«سیمین» فیلمی درباره علت خشک شدن زاینده رود و تاثیرات آن بر زندگی مردم بویژه کشاورزان است. قصه در فضایی استعاری روایت می شود و کاراکتر مادر در آن نمادی از آب و رودخانه است. قصه این فیلم برداشتی از مستند «رودی که کشته شد» است که بدون پرده به مشکلات اصلی زاینده رود و روند خشک شدن آن می پرداخت و سال ۹۳ در شانزدهمین جشن مستند سینمای ایران به عنوان بهترین فیلم برگزیده شد.

بازیگران فیلم عبارتند از: محمدرضا هدایتى ، لاله اسکندرى ، محمد فیلى ، جمشید صدری، پری کربلایی، سپیده مظاهری،مریم نقیب الذاکرین و (بازیگران کودک و نوجوان): امیرعباس رضایى و مریم عرب جعفرى.

این فیلم اخیراً در دهمین جشنواره بین المللی فیلم جاگران دهلی در هند هم شرکت داشت. پخش بین المللی فیلم را سولماز اعتماد بر عهده دارد.

این فیلم با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی تولید شده است.

یک نکته آموزشی برای سینمای ایران

یکی از نکات جالب در جریان اکران های این جشنواره حضور و سکوت تماشاگران تا پایان تیتراژ آخر و البته خاموش نگه داشتن سالنها تا پایان فیلم است که بعضاً در ایران رعایت نمی شود و نوعی احترام گذاشتن به عوامل فیلم است.

نمونه این رفتار فرهنگی را در ویدئویی که از این رویداد هنری به دستمان رسیده مشاهده کنید.

هجدهمین جشنواره بایکال از ۱۹ تا ۲۳ سپتامبر برابر با ۲۸ شهریور تا ۱ مهرماه در روسیه برگزار می‌شود.