فصل پنجم «خانه کاغذی»؛ سریال محبوب اسپانیایی‌زبان

پایگاه خبری نمانامه:  «خانه کاغذی»‌ (Money Heist – La casa de papel)، سریال محبوب اسپانیایی‌زبان نتفلیکس، برای فصل ۵ بازمی‌گردد. بااین‌حال، برای علاقه‌مندان این مجموعه، خبر تلخ است: پنجمین فصل سریال آخرین فصل آن خواهد بود و در دو قسمت پخش می‌شود.

درام جنایی «خانه کاغذی»‌ در ابتدا به‌عنوان یک سریال کوتاه در یک شبکه اسپانیایی شروع شد. بااین‌حال، نتفلیکس در ۲۰۱۷ حقوق پخش مجموعه را به دست آورد و اپیزود‌های آن را در سراسر جهان منتشر کرد. «خانه کاغذی» که ماجراهای یک متفکر جناییِ معروف به «پروفسور» و تیم هشت نفری‌ او را در حال تلاش برای انجام بزرگ‌ترین سرقت تاریخ دنبال می‌کند، چنان موفقیتی به دست آورد که نتفلیکس با افزایش بودجه، سریال را تمدید کرد.

«خانه کاغذی» در حال حاضر رکورد پربیننده‌ترین عنوان غیر انگلیسی را در نتفلیکس دارد. فصل چهارم، ۶۵ میلیون بازدیدکننده در سراسر جهان داشت و تا اوت ۲۰۲۱، همچنان در فهرست ۱۰ عنوان برتر جهان بود. فصل چهارم «خانه کاغذی» از ۳ آوریل ۲۰۲۰ به‌صورت جهانی در نتفلیکس منتشر شد و شامل هشت اپیزود بود.

فصل پنجم قرار است در ۱۰ اپیزود پخش شود؛ پنج اپیزود اول از سوم سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۲ شهریور ۱۴۰۰) در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، و پنج اپیزود دوم، سه ماه بعد، از سوم دسامبر (۱۲ آذر) پخش می‌شود.

با توجه به موفقیت چهار فصل اول «خانه کاغذی» و شخصیت‌های آن، تمدید این مجموعه تعجبی ندارد. به‌هرحال، پروفسور و گروه او هیچ‌گاه فرصت انجام یک سرقت با خطر بالا را رد نکرده‌اند، اما در فصل پنجم چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا گروه، ضراب‌خانه ایالات متحده را مورد سرقت قرار می‌دهد؟ یا با تمام دستگاه‌های خودپرداز در قاره اروپا ناپدید می‌شود؟ با اجرای آهنگ «بلا چاو»، جهان را هیپنوتیزم می‌کند؟

خلاصه داستان رسمی سریال برای فصل ۵ بسیار هیجان‌‌انگیز است. برابر با آنچه نتفلیکس منتشر کرد، گروه پروفسور در موقعیت دشواری قرار دارد که نمی‌تواند از آن خارج شود. شاید برای اولین بار تاکنون، پروفسور راه فراری ندارد.

«گروه بیش از ۱۰۰ ساعت است در بانک اسپانیا گیر افتاده است. آن‌ها موفق شده‌اند لیسبون را نجات دهند، اما تاریک‌ترین لحظه پس از دست دادن یکی از خودشان رقم می‌خورد. پروفسور گرفتار بازرس آلیسیا سی‌یرا شده است و برای اولین بار برنامه‌ای برای فرار ندارد. درست در زمانی که به نظر می‌رسد هیچ‌چیز دیگری نمی‌تواند اشتباه از آب درآید، دشمنی روی صحنه می‌آید که بسیار قوی‌تر از هر چیزی است که آن‌ها روبرو بوده‌اند: ارتش. بزرگ‌ترین سرقت تاریخ در حال پایان است، و آنچه به‌عنوان یک دزدی آغاز شد، حالا به یک جنگ تبدیل می‌شود.»

آنونس فصل پنجم «خانه کاغذی» نیز از یک فصل پرهیجان خبر می‌دهد: پروفسور (آلوارو مورته) چیزی را روایت می‌کند که شاید پیام نهایی او به گروه باشد. بازرس آلیسیا سی‌یرا (نجوا نیمری) که در اپیزود پایانی فصل ۴، مخفیگاه شخصی پروفسور را پیدا کرد و او را به دام انداخت، در اینجا او را از یک سکوی بلند آویزان می‌کند. در همین حال، سارقان ساعت‌هاست در داخل بانک محبوس هستند و از رهبر خود جدا شده‌اند. سرهنگ تامایو و ارتش او با آگاهی از وضعیت تضعیف‌شده گروه در حال برنامه‌ریزی برای ورود به بانک اسپانیا هستند. به نظر می‌رسد راکل (ایتسیار ایتونیو) در آخرین واکنش تهاجمی، گروه را رهبری می‌کند. او می‌گوید: «ما به ته خط رسیده‌ایم، اما قرار نیست از سردخانه سر در بیاوریم.» بااین‌حال، آن‌ها بدون برنامه قرار است چه کار کنند؟

به گفته آلکس پینیا نویسنده و خالق سریال، فصل آخر «خانه کاغذی» نشان می‌دهد که اعضای گروه خلاف‌کار پروفسور چگونه از هم جدا می‌شوند. او وعده یک فصل «افراطی» و «حماسی» را داده است.

به گزارش ورایتی، فصل پایانی «خانه کاغذی» سه بازیگر جدید دارد: میگل آنخل سیلوستره، پاتریک کریادو و خوزه مانوئل سدار. دو نفر از این بازیگران نقش‌هایی را بر عهده دارند که عمیقاً در زندگی دو شخصیت فعلی سریال ریشه دارند. کریادو نقش رافائل پسر برلین را بازی می‌کند و سیلوستره در نقش رنه، عشق زندگی توکیو که در جریان یک سرقت کشته شد، ظاهر می‌شود. در همین حال، سدار نقش ساگاستا فرمانده نیروهای ویژه را بازی می‌کند.

فیلمبرداری فصل پایانی به‌طور رسمی در اوت ۲۰۲۰ آغاز شد و سریال در لوکیشن‌هایی در دانمارک، پرتغال و اسپانیا و به‌طور خاص در مادرید مقابل دوربین رفت.

هرچند به پایان رسیدن «خانه کاغذی» برای علاقه‌مندان این مجموعه خبر خوبی نیست، اما شاید این سریال، اسپین‌آف داشته باشد. پینیا می‌گوید کار او با این شخصیت‌ها تمام نشده است. او ایده‌هایی درمورد آنچه می‌تواند در آینده انجام دهد، در سر دارد.

پینیا دراین‌باره به اپرا دیلی گفت: «ما احتمالات زیادی برای چند اسپین‌آف داریم، و فکر می‌کنم این به خاطر هویت قوی و قدرتمند شخصیت‌هاست. ما همیشه به دنبال شخصیت‌هایی بودیم که طراحی بسیار پیچیده و لایه‌‌دار داشته باشند. بنابراین فکر می‌کنم تقریباً همه شخصیت‌های «خانه کاغذی» دارای دوگانگی هستند که ما دوست داریم آن را در یک اسپین‌آف ببینیم. ما می‌توانیم هریک از آن‌ها را در موقعیت‌های دیگر تماشا کنیم.»

«خانه کاغذی» به اعتقاد بسیاری از طرفداران، تماشاگر را بی‌وقفه در حالت هیجان و تعلیق نگه می‌دارد و بسیار هم اعتیادآور است. هرگز نمی‌دانید چه کسی زنده خواهد ماند و چه کسی می‌میرد. درواقع، حتی خود بازیگران هم نمی‌دانند.

اورسولا کوربرو بازیگر نقش توکیو به‌تازگی در تور مطبوعاتی انجمن منتقدان تلویزیونی گفت: «غیرممکن است، واقعاً دشوار است بدانید قرار است چه اتفاقی بیفتد. از اول همین‌طور بود. آلکس پینیا یک نویسنده‌ی لحظه آخری است، و چنان وسواس دارد که انگار کار او با نوعی الهام در ارتباط است. فکر می‌کنم این نگاه به حال و هوای راک ‌اند رولِ سریال کمک کرد، و همه‌چیز به شکل جنون‌آمیزی اتفاق افتاد.»

خسوس کولمنار تهیه‌کننده «خانه کاغذی» تأیید کرد که تعلیق برای همه افراد درگیر پروژه، واقعی است. «نه کارگردان و نه بازیگران نمی‌توانند حتی دو اپیزود جلوتر بدانند قرار است چه اتفاقی بیفتد. فکر می‌کنم این شیوه جواب می‌دهد چون به ما در داشتن اطلاعات بیشتر درمورد قوس دراماتیک داستان کمک می‌کند. همچنین به ما کمک می‌کند فضای بیشتری برای تغییر مسیر داستان داشته باشیم. بنابراین هیچ‌کس نمی‌داند چه اتفاقی می‌افتد. ما خط اصلی داستان را داریم، اما بقیه می‌تواند به‌راحتی در آخرین لحظه تغییر کند.»

آلوارو مورته (پروفسور) نیز افزود: «نمی‌دانم کمک می‌کند یا نه، اما فکر می‌کنم ما و تماشاگران، هر دو به یک اندازه احساس سرگیجه داریم.»

کولمنار درباره فصل پایانی می‌گوید: «ما همه کار کرده‌ایم و این آخرین نبرد است. با این فصل، نگاه ما به همه‌چیز کامل می‌شود، و این پایان سرقت از بانک نیست، بلکه پایان «خانه کاغذی» است که اتفاق بزرگی است.»

منبع: مجله نماوا