سریال «آتش در گلستان» روی آنتن شبکه پنج سیما

نمانامه: سریال تلویزیونی «آتش در گلستان» به کارگردانی پرویز شیخ طادی و تهیه‌کنندگی سید حامد حسینی از شنبه ۳۰ بهمن، ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

این سریال که پیش از این «خداحافظ مادر» نام داشت، روایتگر قصه‌ای زنانه و در عین حال حماسی در خطه غرب کشور است که در سال ۱۳۵۸ اتفاق می‌افتد و مرضیه حدیدچی معروف به طاهره دباغ در شکل‌گیری این قصه احساسی حماسی نقش موثری دارد.

طاهره دباغ که به او لقب مادربزرگ انقلاب را داده‌اند، چریک مسلح و زندانی سیاسی در زمان حکومت پهلوی بود که در دوران تبعید امام خمینی (ره) در پاریس محافظ شخصی خانواده ایشان بود.

مرجان قمری، پانته‌آ سیروس، فریدون محرابی، مهران نائل، فرید قبادی، داریوش فائزی، آرزو تاج‌نیا و مهری آل‌آقا بازیگران سریال آتش در گلستان هستند.

کارگردان این سزیال در نشست خبری سریال آتش در گلستان شبکه پنج سیما با اشاره به آغاز روند ساخت این سریال از سال ۹۹ گفت: نگارش  فیلمنامه این سریال حدود ۶ ماه زمان برد و فیلم‌برداری نیز از خرداد ماه کلید خورد.

وی با اشاره به میراث فرهنگی که ایران از آن برخوردار است، گفت: هر جایی از این کشور بگردیم میراث تاریخی فرهنگی عیان می‌شود. ساخت این سریال سختی‌های زیادی داشت در حالی که ساخت این سریال حدود ۲۶ قسمت شد، امکان پخش به ۱۰ قسمت می‌دادند بالاخره رایزنی‌ها به پخش ۲۴ قسمت منجر شده است.

شیخ‌هادی افزود: این نگاه باید تغییر کند، باید منصفانه به حضور و نقش زنان در جامعه توجه شود، جامعه به شدت به ساخت آثاری از مادران الگو نیاز دارد.

وی درباره سختی دیگر ساخت سریال آتش در گلستان گفت: دقت برای پوشش، گریم، وضعیت ظاهری از جمله سختی‌ها و چالش ساخت این سریال بود. هنگامی که طرح  برای ساخت سریال آماده شد، مدیران دچار نگرانی شدند و نگران بودند که آیا تهیه‌کننده و کارگردان امکان توجه به ممیزی‌ها را دارند یا خیر؟