افراد بالای ۵۰ سال معاف هستند؟

نمانامه: بر اساس قوانین مشمولانی که از سن ۵۰ سالگی عبور می کنند نیازی به درخواست معافیت ندارند و شناسنامه آنها نشان دهنده وضعیت مشمول می باشد.

به گفته معاون وظیفه عمومی مشمولانی که بالای ۵۰ سال سن دارند مشمول معافیت شده و می‌توانند با مراجعه به پلیس + ۱۰ نسبت به مراحل دریافت کارت معاف از خدمت اقدام کنند سامانه گویا ۰۹۶۴۸۰ و تلفن ارتباطی ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ ، پایگاه فرهنگی سرباز و اپلیکشن آموزش همگانی راههای ارتباطی مردم با معاونت وظیفه عمومی است.

کارکنان وظیفه بومی در مناطق عادی ۲۴ ماه ، غیر درگیر ۲۱ ماه و درگیر ۱۷ ماه خدمت سربازی را انجام خواهند داد. به گفته وی مدت خدمت مشمولان و امریه ها در دستگاه های اجرایی ۲۴ماه است‌. سربازانی که در طول خدمت ابراز وفاداری کرده باشند مورد رضایت و تایید یگان قرار گیرند مشمول تخفیف می شوند. مشمولان غایب نمی توانند پروانه کسب بگیرند و ‌محرومیت در فعالیت های اجتماعی عمومی و دولتی را دارند. این افراد مشمول مجازات های قانونی ، پرداخت هزینه و جریمه خواهند شد که هزینه به کارگیری هر سرباز غایب ۱۶ میلیون تومان است.

مشمولانی که بالای ۵۰ سال سن دارند مشمول معافیت شده و می توانند با مراجعه به پلیس + ۱۰ نسبت به مراحل دریافت کارت معاف از خدمت اقدام کنند.

معافیت افراد بالای ۴۰ سال

سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه ای اعلام کرد تمامی سربازان وظیفه حین خدمت که دارای چهار فرزند و بیشتر هستند، بدون شرط سنی و سربازان وظیفه دارای ۳ فرزند به شرط داشتن حداقل ۴۰ سال تمام از انجام خدمت دوره ضرورت سربازی معاف می‌شوند.

ملاک عمل برای رسیدگی به درخواست سربازان وظیفه اعم از سربازان عادی، امریه، طلاب و … سند رسمی ازدواج، شناسنامه پدر و تاییدیه ثبت احوال است.

یگان های خدمتی پس از بررسی و تایید مدارک و مستندات مربوطه و ثبت ترخیص آنان در سامانه، سربازان واجد شرایط را برای ثبت درخواست معافیت به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی پلیس+۱۰معرفی می کنند.

سازمان وظیفه عمومی فراجا پس از بررسی و تایید شرایط سربازان ترخیص شده، کارت معافیت را صادر و در صورت عدم احراز شرایط جهت ادامه خدمت فرد را به یگان خدمت معرفی می کنند.

کارکنان وظیفه فراری در صورت داشتن شرایط معافیت، پس از معرفی خود به یگان خدمتی و بررسی مدارک، از یگان ترخیص و می توانند برای معافیت مذکور اقدام کنند.

همچنین کارکنان وظیفه متاهل حین خدمت که واجد شرایط معافیت نیستند می توانند علاوه بر دو ماه کسر خدمت تاهل برای فرزند اول ۳ ماه کسر خدمت و برای فرزند دوم ۴ ماه و فرزند سوم ۵ ماه کسر خدمت بهره مند شوند.