کتاب «سبک کارگردانی استیون اسپیلبرگ»

نمانامه: کتاب «سبک کارگردانی استیون اسپیلبرگ» نوشته «کریستوفر کنورتی» از جمله کتاب های تخصصی در حوزه کارگردانی سینما است که می تواند مخاطب را با فضای فیلم های این کارگردان صاحب سبک جهانی بیشتر آشنا کند. بسیاری از صاحب نظران معتقدند که استیون اسپیلبرگ، یک استاد تمام عیار در زمینه داستان‌ گویی‌ است که توانایی این را دارد چشم هر تماشاگری را با صحنه هایی که خلق کرده، به شگفتی، هیجان و اندوه هدایت کند.

برخی از آثار اسپیلبرگ جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ هستند و با تحسین منتقدان سینما همراه بوده ‌است. هفت فیلم او از سوی کتابخانهٔ ملی دوفاکتوی ایالات متحده آمریکا به ‌دلیل آنچه «از نظر فرهنگی، تاریخی و زیبایی شناختی مهم هستند» در فهرست ملی ثبت شده ‌است.

این کتاب در حقیقت اطلاعات دقیقی از فیلم های مهم استیون اسپیلبرگ را در اختیار فیلمسازان و پژوهشگران سینما قرار می دهد تا ساختار داستان‌ گویی را به درستی بفهمند و این معلومات را در فیلم‌های خود به کار بگیرند.

این نکته را باید اضافه کرد که قرار نیست خواننده با فراگیری سبک اسپیلبرگ فیلم های او را کپی کند. بلکه با کسب این معلومات قادر خواهد بود با تمهیدات و جوهره مهارت او، توانایی خود را در کارگردانی و فیلمسازی پرورش و تقویت کند. وقتی بدانید اسپیلبرگ چه‌ طور لحظات کشف، ترس و گفت‌ و گوهای ضروری را خلق می‌کند، می‌توانید چنین عناصری را روی شخصیت های فیلم خود به کار بگیرید.

این کتاب از طرفی ما را با نظم فوق العاده اسپیلبرگ آشنا می کند و از طرفی کمک می کند که چطور می توان با ابزارهایی خیلی کم، یک اثر شگفت انگیز را بدون تصویرسازی آن چنانی یا صحنه های پر هزینه عجیب و غریب پدید آورد. و آنچه در این کتاب حائز اهمیت است و می بایست همه فیلمسازان توجه ویژه ای به آن داشته باشند این است که بزرگ‌ ترین مهارت اسپیلبرگ توانایی‌ او در نقل داستان است!

همان طور که اشاره شد با مطالعه این کتاب می توان شگردهای اسپیلبرگ را فراگرفت و متناسب با روایتی که در نظر دارید به کار گرفته و نگاه مخاطب را متوجه صحنه های بی بدیل هنری کنید.

اما این نگاه خلاقانه را کجا و در چه مرحله می توان فهمید؟

این کتاب به ما این آگاهی را می دهد که در زمان دکوپاژ کردن می توانیم به سوی انتخابهای خلاقانه تری هدایت شویم.  

کارگردانی به سبک اسپیلبرگ به ما می آموزد که با حرکات ابتدایی دوربین و میزانسن دقیق، چطور می توان توجه مخاطب را به صحنه جلب کرد و کیفیت فیلم را ارتقاء داد.

معرفی فهرست مطالب کتاب

بخش اول: تعقیب از روی یأس مهاجمان صندوق گم‌شده

بخش دوم: هدایت چشم ئی‌تی

بخش سوم: آشکار کردن اطلاعات پارک ژوراسیک

بخش چهارم: آشکارسازی  بصری امپراتوری خورشید

بخش پنجم: گفت‌وگوی پویا آرواره‌ها

بخش ششم: امواج تعلیق اگر می‌توانی مرا بگیر

بخش هفتم: صحنه‌پردازی عمیق فهرست شیندلر

بخش هشتم: اختلاف ارتفاع نمادین آمیستاد

بخش نهم: داستان‌گویی سریع آمیستاد

بخش دهم: داستان‌گویی بصری امپراتوری خورشید