روابط افلاطونی چیست؟

نمانامه: در رابطه افلاطونی افراد با یکدیگر یک ارتباط عاطفی شدید ولی بدون رابطه جنسی برقرار می کنند. مفهوم روابط افلاطونی از اندیشه های افلاطون فیلسوف باستان، سرچشمه می گیرد و این اصطلاح از نام وی گرفته شده است. دقیقا زمانی که افلاطون معتقد بود، این نوع عشق می تواند مردم را به یک آرمان الهی نزدیک کند، استفاده مدرن از این اصطلاح بر ایده دوستی نزدیک افراد متمرکز است. نقطه مقابل رابطه افلاطونی، رابطه جنسی یا عاشقانه است. در حالی که تصور می شود این اصطلاح گاهی فقط برای دوستان جنس مخالف به کار می رود، این رابطه می تواند برای دوستی های همجنس نیز به کار رود.

نشانه های رابطه افلاطونی

تعدادی ویژگی وجود دارد که، رابطه افلاطونی را از دیگر روابط متمایز می کند. علاوه بر فقدان جنبه جنسی، این نوع روابط همچنین با داشتن ویژگی های زیر مشخص می شود:

 نزدیکی

هر دو نفر در رابطه احساس نزدیکی با یکدیگر می کنند و احساس می کنند که نقاط مشترکی با هم دارند.

 صداقت

هر دو فرد احساس می کنند می توانند آنچه را که واقعاً فکر می کنند و احساس می کنند با شخص مقابل در میان بگذارند.

 پذیرش

در این رابطه هر دو نفر با هم راحت هستند و می توانند خود واقعی شان باشند.

 درک

افرادی که رابطه افلاطونی دارند با هم ارتباط دارند، اما آن ها فضای شخصی یکدیگر را نیز می شناسند و به آن احترام می گذارند. آن ها یکدیگر را مجبور به انجام دادن کاری که طرف مقابل دوست ندارد نمی کنند.

توجه

این نوع روابط اغلب روابطی بر مبنای دوستی هستند. و در حالی که فقدان رابطه جنسی ویژگی این نوع ارتباط است، این لزوماً به این معنی نیست که افراد درگیر رابطه، جذب یکدیگر نمی شوند یا نمی توانند احساس جذابیت نسبت به یکدیگر داشته باشند.

انواع روابط افلاطونی

چند اصطلاح مختلف برای توصیف انواع مختلف روابط افلاطونی وجود دارد که این اصطلاحات شامل موارد زیر است:

 رابطه صمیمی بین دو مرد

این اصطلاحی است که برای توصیف رابطه نزدیک، محبت آمیز و غیرجنسی بین دو مرد به کار می رود.

 رابطه صمیمی بین دو زن

این اصطلاح برای توصیف پیوند عاطفی، غیر جنسی، غیر رمانتیک بین دو زن استفاده می شود.

 زوج کاری

این عبارت گاهی اوقات برای توصیف ارتباط نزدیک اما غیرجنسی بین همکاران استفاده می شود که شامل پیوندها و حتی گاهی نقش های مشابه ازدواج است.

نحوه شکل گیری روابط افلاطونی

روابط افلاطونی می تواند برای بهزیستی روانشناختی مهم باشد. تحقیقات نشان داده است که داشتن حمایت اجتماعی نقشی حیاتی در سلامت روان دارد، بنابراین ایجاد شبکه ای از افراد شامل خانواده، دوستان پلاتونیک یا همان افلاطونی و سایر عزیزان می تواند برای سلامت کلی مهم باشد.

تأثیرات روابط افلاطونی

برخی از تأثیرات مثبتی که این روابط ممکن است در زندگی شما ایجاد کند شامل موارد زیر است:

 عشق و حمایت

تحقیقات نشان می دهد که داشتن عشق و حمایت از افراد در زندگی شما می تواند فواید مهمی برای سلامتی داشته باشد. این نوع حمایت می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد، ایمنی بدن را بهبود بخشد و خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

 استرس پایین

استرس می تواند آسیب جدی به سلامت جسمی و روانی وارد کند. استرس مزمن یا طولانی مدت می تواند به مشکلات سلامتی مانند بیماری های قلبی، فشار خون بالا، مشکلات گوارشی و کاهش ایمنی کمک کند.

همچنین می تواند در مشکلات خلقی مانند اضطراب یا افسردگی نقش داشته باشد. با این وجود مشخص شده است که داشتن روابط افلاطونی قوی در خارج از روابط خانوادگی و روابط عاشقانه، به افراد کمک می کند تا با منابع استرس بهتر کنار بیایند.

افزایش انعطاف پذیری

روابط افلاطونی همچنین می تواند در کمک به مقاومت در برابر چالش های زندگی نقش داشته باشد. این مشکلات در روابط عاشقانه، مشکلات در خانواده، مبارزات شغلی یا چالش های سلامتی به وجود می آیند، روابط پلاتونیک می تواند شما را در برابر این طوفان ها حمایت کند.

نکاتی برای حفظ روابط افلاطونی

یافتن روابط افلاطونی همیشه آسان نیست. هنگامی که شما یک پیوند قوی افلاطونی ایجاد می کنید، مهم است که به تقویت این ارتباط ادامه دهید. برخی از کارهایی که می توانید برای حفظ سلامت این روابط انجام دهید، عبارتند از:

 قدمی برای این روابط بردارید

برای انجام همه برنامه ها یا شروع تماس، به شخص دیگر اعتماد نکنید. مرتباً با آن ها تماس بگیرید تا از آن ها برای شرکت در فعالیت ها دعوت کنید.

 در دسترس باشید

با این افراد در تماس باشید و با آن ها تماس بگیرید، پیامک دهید و یا ایمیل بزنید. به آن ها یادآوری کنید که به فکرشان هستید و با یک شوخی سر صحبت را باز کنید.

حامی آن ها باشید

گرچه آنها از شما حمایت می کنند، لازم است شما هم گاهی حمایت تان را از آن ها نشان دهید. در مواقعی که به شما نیاز دارند در دسترس آن ها باشید. حتی اگر لازم است فقط حامی و گوش شنوای آن ها باشید

چالش های احتمالی

توجه به این نکته مهم است که روابط افلاطونی یک عشق غیرقابل جبران نیست. این بدان معنا نیست که یک رابطه افلاطونی نمی تواند یا تبدیل به رابطه رمانتیک یا جنسی شود.

در صورتی که رابطه افلاطونی نیاز به حفظ کردن داشته باشد می تواند به مشکل تبدیل شود. اگرچه چنین رابطه ای به طور بالقوه می تواند به روابط عاشقانه ای قوی تبدیل شود، اما در صورت قطع رابطه، خطر از دست دادن دوستی را نیز تهدید می کند.

در کل روابط افلاطونی به روابطی گفته می شود که عاشقانه نیستند. این نوع روابط برای ساختار یک داستان مهم هستند. باید توجه داشت که شخصیت قصه نمی تواند تنها با عشق زندگی کند! آنها به روابط مهم و به شخصیت هایی نیاز دارند که رابطه عاشقانه ای با آنها ندارند.