پیری زودرس چه علائمی دارد؟!

با گذشت زمان، بدن ما به طور طبیعی پیر می شود. پیری زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که اثرات معمول پیری زود رخ می‌دهد. در واقع پیری زودرس زمانی است که سن بدن بیشتر از سن واقعی به نظر می رسد.

شایع ترین علائم پیری زودرس عبارتند از:

 • تغییرات پوستی مانند چین و چروک
 • لکه های افزایش سن
 • خشکی
 • از دست دادن رنگ پوست
 • هایپرپیگمانتاسیون اطراف سینه و افتادگی.
 • ریزش مو یا سفید شدن مو.
 • صورت نحیف (گونه های فرورفته).

چه چیزی باعث پیری زودرس می شود؟

در بیشتر موارد عوامل قابل کنترل و قابل پیشگیری باعث پیری زودرس می شوند. این پیری بیرونی نامیده می شود. بیشتر علائم پیری زودرس در پوست ظاهر می شود. تغییرات پوستی با افزایش سن اتفاق می افتد. علت آن معمولاً از عوامل محیطی یا سبک زندگی است.

قرار گرفتن در معرض نور و پیری زودرس

قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث مشکلات پوستی بسیاری می شود. اشعه ماوراء بنفش (UV) و قرار گرفتن در معرض نور خورشید سریعتر از پیری طبیعی پوست را پیر می کند. که پیری نوری نامیده می شود و مسئول ۹۰ درصد تغییرات قابل مشاهده در پوست است. اشعه ماوراء بنفش به سلول های پوست آسیب می رساند و به تغییرات زودرس مانند لکه های پیری کمک می کند. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد.
نور مرئی پرانرژی (HEV) و مادون قرمز مسئول ۱۰ درصد دیگر تغییرات پوست هستند. نور HEV (که نور آبی نیز نامیده می شود) از خورشید و دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی های هوشمند می آید. نور مادون قرمز نامرئی است، اما ما اغلب آن را به صورت گرما احساس می کنیم. این اشکال نور خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش نمی‌دهند، اما بر کلاژن و خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می‌گذارند.

سایر عوامل محیطی یا سبک زندگی که باعث پیری زودرس می شوند عبارتند از:

سیگار کشیدن

وقتی سیگار می کشید، سموم موجود در نیکوتین سلول های بدن را تغییر می دهند. این سموم کلاژن و فیبرهای الاستیک پوست را می شکنند و منجر به افتادگی، چین و چروک و صورت توخالی و لاغر می شوند.

رژیم غذایی ناسالم

چند مطالعه نشان می دهد که رژیم های غذایی سرشار از قند یا کربوهیدرات های تصفیه شده ممکن است باعث پیری زودرس شود. از طرف دیگر، رژیم های غذایی پر از میوه ها و سبزیجات به جلوگیری از تغییرات زودرس پوست کمک می کند.

الکل

نوشیدن بیش از حد الکل می تواند به مرور زمان پوست را کم آب کرده و به آن آسیب برساند و منجر به علائم پیری زودرس شود.

خواب ضعیف

مطالعات نشان می دهد که خواب با کیفیت پایین (یا ناکافی) باعث می شود سلول های سریعتر پیر شوند.

استرس

زمانی که استرس دارید، مغز کورتیزول، هورمون استرس را ترشح می کند. کورتیزول دو ماده ای که پوست را صاف و شاداب نگه می دارند مسدود می کند. این دو ماده عبارتند از:

 • هیالورونان سنتاز
 • کلاژن.

در موارد نادر، برخی از اختلالات می توانند علائم پیری زودرس را ایجاد کنند:

 • سندرم بلوم
 • سندرم کوکاین نوع I یا نوع III.
 • سندرم پروگریا هاچینسون-گیلفورد.
 • دیسپلازی مندیبولواکرال با لیپودیستروفی نوع A.
 • سندرم روتموند تامسون
 • سندرم سیپ
 • سندرم ورنر

پیشگیری از پیری زودرس

از آنجایی که عوامل محیطی و سبک زندگی اغلب باعث پیری زودرس می شوند، عادات روزانه سالم می تواند آن را بهبود بخشد. اگر در حال حاضر علائم پیری زودرس دارید، برای پیشگیری از آن می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید

برای محافظت از خود در برابر آسیب های خورشید اقدامات لازم را انجام دهید. در تمام طول سال از ضد آفتاب استفاده کنید، حتی اگر قصد دارید در سایه باشید. همیشه محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را انتخاب کنید که حداقل SPF 30 یا بالاتر باشد. از لباس های محافظ، از جمله کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید. از سولاریوم خودداری کنید – به جای آن از محصولات خود برنزه کننده استفاده کنید.
سیگار را ترک کنید: اگر سیگار می کشید، در اسرع وقت سیگار را ترک کنید. در صورت نیاز به کمک برای ترک سیگار با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

یک رژیم غذایی متعادل می تواند پیری زودرس را متوقف کند. از خوردن قند زیاد یا کربوهیدرات های تصفیه شده خودداری کنید.
مصرف الکل را کاهش دهید: از آنجایی که الکل باعث پیری زودرس پوست شما می شود، کاهش مصرف الکل می تواند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کند.

ورزش

فعالیت بدنی منظم گردش خون را بهبود می بخشد و سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند، که باعث پیری سالم می شود.

مراقب پوست خود باشید:

هر روز پوست خود را تمیز کنید تا آلودگی، آرایش، عرق یا سایر موادی که باعث تحریک می شوند پاک شود. از محصولات پوستی خشن حاوی مواد معطر یا PH بالا دوری کنید. برای جلوگیری از خشکی و خارش پوست خود را روزانه مرطوب کنید.

سطح استرس خود را کاهش دهید:

سعی کنید تا حد امکان استرس را از زندگی خود حذف کنید. تکنیک های مدیریت استرس سالم (مانند مدیتیشن یا ورزش) را برای عوامل استرس زا که نمی توانید از آنها دوری کنید پیدا کنید.

کیفیت (و کمیت) خواب خود را بهبود بخشید:

خواب کمتر از هفت ساعت می تواند سلول های بدن شما را سریعتر پیر کند.

چگونه می توانم پیری زودرس را معکوس کنم؟

برای جلوگیری از پیری زودرس، پیشگیری از طریق زندگی سالم کلیدی است. اما اگر علائم پیری زودرس آزاردهنده است، این درمان ها می توانند به معکوس کردن علائم پیری زودرس کمک کنند:

 • پرکننده های پوستی
 • لیفت صورت.
 • لایه برداری و جوانسازی صورت.
 • لایه برداری پوست با لیزر.

توجه داشته باشید که این روش‌ها ممکن است ظاهر پیری زودرس را اصلاح کنند، اما علت پیری زودرس را اصلاح نمی‌کنند.

نکته پایانی

علائم پیری زودرس می تواند در هر مرحله از بزرگسالی رخ دهد و معمولاً ناشی از عوامل محیطی یا سبک زندگی است. در برخی موارد، سندرم های نادر باعث پیری زودرس می شوند. شما می توانید از پیری زودرس محافظت کنید یا آن را معکوس کنید: از پوست خود در برابر قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت کنید، سیگار را ترک کنید، یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید و ورزش کنید. اگر پیری زودرس ادامه پیدا کرد یا آزاردهنده شد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد درمان هایی که می توانید امتحان کنید صحبت کنید.