«موقعیت مهدی» ساخته هادی حجازی‌فر

نمانامه – جشنواره چهلم فیلم فجر در سئانس دوم اکران سینمای رسانه قصد دارد از اولین ساخته هادی حجازی‌فر درباره زندگی شهید باکری، رونمایی کند. قصه‌ای عاشقانه از شهید مهدی و  حمید باکری، که بعد ۳۷ سال  از  شهادت این دو قهرمان دفاع مقدس رنگ پرده سینما را به خود می‌بیند.

هادی حجازی‌فر در قامت نویسنده، کارگردان و بازیگر «موقعیت مهدی» تلاش کرده تا از تصاویر کلیشه‌ای فیلم‌های دفاع مقدس دوری کرده و بیشتر دست به خلق یک درام عاشقانه جنگی بزند.

او با نزدیک شدن به خانواده‌های شهید حمید و مهدی باکری تکه‌هایی زیبا از زندگی آنها در کنار دیگر رزمندگان و فرماندهان دفاع مقدس فیلمنامه‌ای مخاطب پسند و جذاب را برای موقعیت مهدی به نگارش درآورده است. یکی از نقطه‌های طلایی «موقعیت مهدی» که بیشتر به آثار مستند-داستانی نزدیک است بازی درخشان هادی حجازی‌فر در نقش شهید باکری است. حجازی‌فر که پیش از این هم تجربه خلق  کاراکترهایی مشابه را در «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» دارد در موقعیت مهدی به شکل متفاوتی توانسته ظرافت های زندگی یک فرمانده دوست داشتنی، را به نمایش بگذارد.

«موقعیت مهدی» از آن دست فیلم های شاعرانه است که نه در قالب شعار بلکه در فضایی واقعی، صحنه‌های جنگ را طوری بازآفرینی کرده که بیشتر  یادآور فضاهای عاشقانه و دراماتیک سینماست. از سکانس راه رفتن روی پیکر شهدا گرفته تا تلاش برای تخریب تانک‌ها بیشتر از اینکه مخاطب را به دل وقایع و ماجراجویی‌های جنگ ببرد تصاویری بدیع از رفاقت‌ها، غم‌ها و دلتگی‌های دوران جنگ آفریده است.

ناگفته نماند که فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» در واقع از دل مینی سریال «عاشورا» تدوین شده است و مخاطبان تلویزیونی هم می‌توانند منتظر باشند موقعیت مهدی با عنوان «عاشورا» روی آنتن تلویزیون تماشا کنند.