نتیجه شکایت «مارال آهوی من» و «جیران»

نمانامه – روابط عمومی ساترا بعد از چند هفته گمانه‌زنی در فضای‌رسانه‌ای بالأخره تکلیفِ پخشِ «جیران» را روشن کرد و به نوعی به اختلاف میان این سریال با «مارال آهوی من» خاتمه داد.

در اعلامیه ساترا آمده است: در راستای شکایت نویسنده و کارگردان سریال «آهوی من مارال»، شعبه ۳۶ دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید صدر، اجرائیه‌ای مبنی بر ضرورت حذف شباهت‌ها توسط تهیه‌کننده سریال «جیران» صادر کرد؛ با توجه به لازم‌الاجرا بودن رأی شورای داوری آیفیک و قرار داشتن سریال «جیران» در مرحله دریافت مجوز انتشار از ساترا، هیأت کارشناسی تخصصی برای بررسی موضوع تشکیل شد.

جلسه کارشناسی تخصصی این هیأت، ششم بهمن با حضور مهرداد غفارزاده، اسماعیل عفیفه، کارشناسان محتوایی منتخب ساترا و نماینده بخش‌های نظارتی سازمان صدا و سیما در سالن جلسات ساترا برگزار شد.

نتیجه فرآیند رسیدگی و اعلام نظر هیأت کارشناسی تخصصی بدین شرح است:

«۱- شکایت شاکی پرونده در تاریخ ۲۸ دی‌ با موضوع بررسی اجرای بند ۲ رأی داوری مذکور(الزام به حذف شباهت‌ها از سوی تهیه‌کننده «جیران») در ساترا وصول شد.

۲- پس از طرح موضوع در شورای محتوایی ساترا، سه کارشناس برای بررسی موضوع توسط آن شورا تعیین شد که مدارک لازم برای بررسی و اظهارنظر توسط ساترا به ایشان ارائه شد.

۳- با توجه به درخواست نویسنده سریال «آهوی من مارال» از رئیس سازمان صداوسیما و دستور ایشان، نماینده مرکز صیانت و حفاظت و اداره‌‌کل  بازرسی و بررسی‌های عمومی نیز به هیأت دعوت شدند تا بر فرایند کار نظارت داشته باشند.

۴- جلسه بررسی روز چهارشنبه مورخ ۶ بهمن ۱۴۰۰ در ساترا تشکیل شد و ابتدا طرفین پرونده و نمایندگان ایشان اظهارات خود را بیان کردند و پس ازآن کارشناسان و اعضای هیأت تخصصی به تماشای قسمت‌های سریال «جیران» و تطبیق آن با طرح «سریال آهوی من مارال» پرداختند.

۵- درنهایت اعضای جلسه با ثبت اظهارات خود در برگه‌های اعلام نظر، دیدگاه خود را درخصوص اجرای بند ۲ رأی داوری آیفیک یا عدم اجرای آن از سوی تهیه‌کننده «جیران» اعلام کردند که نتیجه این فرآیند، اجماع هر سه کارشناس بر فقدان شباهت به نحوی که قابلیت احراز گرته‌برداری سریال «جیران» از طرح «آهوی من مارال» را داشته باشد، اعلام شد. لذا از نظر این هیأت بند دوم رأی داوری شورای تخصصی آیفیک از سوی تهیه‌کننده سریال «جیران» رعایت شده است و منعی برای صدور مجوز انتشار از این حیث وجود ندارد.

۶- با توجه به اینکه صلاحیت ساترا در بررسی این پرونده به تبع وضعیت درخواست مجوز انتشار از این سازمان مطرح شده بود، کماکان هریک از طرفین می‌تواند نسبت به پیگیری مطالبات خود از مراجع قضایی اقدام نماید و ورود ساترا نافی صلاحیت محاکم قضایی کشور در پرونده نیست».

به گزارش تسنیم، قرار بود «جیران» بنابر اعلام پلتفرم پخش‌کننده و رونمایی چند هفته قبل، از ۲۴ دی‌ماه پخش خود را آغاز کند اما دعوایِ دو مجموعه نمایشی «آهوی من مارال» و «جیران» بر سرِ مشابهت‌هایی، کار را به تأخیر انداخت و اعلام کردند ۲۴ بهمن‌ماه پخش خود را آغاز می‌کند.  البته در همان بحبوحه دعواها، ساترا در توضیحاتِ خودش نسبت به عدم پخشِ این سریال در زمانِ مقرر، رسماً اعلام کرد که ربطی به شکایت عوامل تولید سریال «آهوی من مارال» نداشته است.در بخشی از این بیانیه آمده است: «با توجه به ادعاهای مربوط به نقض حقوق مالکیت فکری در سریال «جیران»، با توجه به عدم تمایل شاکی به ادامه رسیدگی توسط ساترا، موضوع تا زمان ثبت درخواست رسیدگی از سوی عوامل تولید سریال «آهوی من مارال» یا ارائه حکم قضایی، در ساترا مسکوت مانده و انتشار یا عدم انتشار سریال «جیران»، ارتباطی با آن ادعا ندارد.»

همان‌طور که سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر ابراز امیدواری کرد که در روزهای آینده امکان پخش این سریال مهیا شود، فیلیمو پلتفرم‌ِ پخش‌کننده اصلاحات ساترا را دلیلِ بر این تأخیر دانست و اعلام کرد که حداکثر تا یک هفته، پخش به تأخیر افتاده است.  اما همزمان با این رونمایی و هیاهویِِ پخش اولین قسمت برای هنرمندان و اصحاب رسانه، بحثِ شکایت عوامل تولید سریال «آهوی من مارال» به اوج خودش رسید.

ماجرا از این قرار بود که در اوایل سال گذشته این اختلاف برای اولین بار مطرح شده بود که طرفین دعوا با پذیرش صلاحیت آیفیک (انجمن صنفی شرکت‌ها و موسسات فیلمسازی ایران)، شکایت خود را از طریق این انجمن پیگیری کرده بودند و طبق نظر اعضای تیم داوری، تهیه‌کننده سریال«جیران» موظف شد تا یکسال از انتشار سریال مشابه «جیران» و «آهوی من مارال» خودداری کند و همچنین تمام بخش‌های مشابه با طرح سریال «آهوی من مارال» را از سریال جیران حذف کند.

گفته می‌شود پس از طرح شکایت مجدد به ساترا و برگزاری جلسات متعدد نهایتاً در جلسه‌ای مشترک در ساترا در هفته گذشته که با حضور رئیس شورای صدور پروانه انتشار تولیدات حرفه‌ای در فضای مجازی، معاون حقوقی و تدوین مقررات، معاون پایش و نظارت و مدیریت حمایت از حقوق مالکیت فکری ساترا، طرفین دعوا توافق کردند که طی روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۱۶ و ۱۷ دی‌ماه طی جلسه‌ای به تماشای سریال “جیران” و تطبیق آن با طرح سریال «آهوی من مارال» اقدام کنند و در خصوص وجود مشابهت یا عدم مشابهت آنها مشترکاً توافق کنند که برخلاف موافقت اولیه، با استنکاف آقای عفیفه تهیه‌کننده سریال جیران، این جلسه برگزار نشد.

همان‌طور که بهروز مفید رئیس شورای داوری آیفیک در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم به این نکته اشاره کرد که: رأی ما در شورا این بود که یک سال به پروژه «آهوی من مارال» فرجه دهیم و برای آن امتیازی قائل شویم که یک سال زودتر می‌توانند کار خود را منتشر کنند. اما عملاً این سریال نتوانست خودش را به پخش برساند. نکته دوم اینکه نباید بین این دو کار شباهتی وجود داشته باشد. اما اینکه شباهت‌ها حذف شده یا خیر را باید مورد بررسی قرار داد.

حالا این بررسی‌ها انجام شده و رأی ساترا و کارشناسان بر این است که «جیران» بدون هیچ مشکلی می‌تواند پخشِ خودش را آغاز کند.

منبع: تسنیم